Modelling and optimization of a SG type seismometer proportional to the elongation
Salınımla doğru orantılı çalışan SG tipinde bir sismometrenin modellenmesi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 312093
  2. Yazar: MEHMET ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKYAY KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde SG tipinde çalışan yeni bir sismometre modellenmiş ve onun karşı kuvvet sabiti tutarlı sismik ölçümler yapmasına yeterli olacak seviyeye optimize edilmiştir. Tezin ilk kısmında ?Sismometrenin Kinematik Modeli? Simulink'te üç alt model kurulup bu modellerin uygun bir şekilde birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu modeller sırasıyla ?Basit Sarkaç Açı Modeli?, ?Manyetik Karşı Kuvvet'in Periyoda Etki Modeli? ve ?Havanın Sürtünme Kuvveti Modeli?dir. İkinci kısımda ilk olarak karşı kuvvet sabitiyle periyot arttırma problemi tanımlanmıştır. Ayrıca ilk kısımda oluşturulan Simulink modelleri yardımıyla bu optimizasyon problemi için bir çözüm yoluna ulaşılmıştır. Sismometrenin kendi özgün değerlerine bağlı olarak çalışabileceği en ideal periyot değerine Golden Section Search metoduyla yaklaşılmıştır. Bu sırada istenilen periyot değerini sağlayacak manyetik karşı kuvvet sabitine de Binary Search metoduyla yaklaşılmıştır. Sonuç olarak sismometrenin fiziksel sınırları içerisinde bulunan periyot değerlerine ulaşmasını sağlayan manyetik karşı kuvvet sabit değeri bulunabilmektedir. Bu sayede bu tezde optimize edilmiş bir karşı kuvvet sabitiyle SG tipinde çalışan bu yeni sismometrenin periyot seviyesinin yükseltilerek, yüksek maliyetli ve yüksek hassasiyetli sismometreler seviyesinde ölçüm yapmaya yetecek bir seviyeye çıkarılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new SG type seismometer is modelled and its counterforce constant is optimized to have an increased period length large enough to make seismic measurements. In the first part of the thesis a ?Kinematic Model of the Seismometer? is built in simulink. It consists of three subsequent submodels which are an ?Idealized Pendulum Angle Model?, a ?Magnetic Counterforce Effect on Period Model? and a ?Drag Force Model?. The problem of period increase with magnetic counterforce is defined in the second part of the thesis. The simulink models, which are built in the first part, are used to study and to solve this optimization problem. The binary search is used to find the best magnetic counterforce constant value and the golden section search is used to find the highest possible period value which grants harmonic oscillation and lowest error output. As a result; a magnetic counterforce constant value is reached for every desired period length, which is possible to reach due to the mechanical restrictions of the pendulum. It is proven that with an optimized magnetic counterforce constant, a SG type seismometer will have an increased period value, which grants the seismometer to become as effective as a high cost seismometer.