Enhanced resource-aware video multicasting via access gateways in multi-hop wireless mesh networks
Çoklu sekmeli kablosuz örgü ağlarında erişim giriş kapısı vasıtasıyla geliştirilmiş kaynaktan haberdar video çoklu gönderimi
- Tez No: 312092
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kablosuz Örgü Ağları örgü şeklinde birbirlerine bağlanmış radyo düğümlerinden oluşan haberleşme ağlarıdır. Son yıllarda bu tip ağlar üzerinde görüntülü denetleme, video konferans gibi pek çok uygulama gerçeklenmiştir. Kablosuz örgü ağları daha popüler hale geldiği ve boyutları ve karmaşıklığı artmaya devam ettiği için çoklu sekmesi olan örgü ağları, bant genişliği bozulması, radyo karışma ve ağ gecikmesi problemleri gibi sorunlara karşı daha hassas hale gelmiştir. Öyle ki ses ve video uygulamalarının yoğun olarak çalıştığı uç örneklerde gecikme ve RF karışımı kabul edilemez seviyelere ulaştığında tam bağlantı kopması meydana gelebilmektedir. Tez çalışmamızda geniş ölçekli alanlarda kablosuz örgü ağları kullanılarak video çoklu-gönderimi üzerinde çalışılmıştır. Çalışmanın odağı düşük kapasiteli muhtemel çoklu sekmeli kablosuz yollardan sakınmak için alternatif rota seçeneği sunan internet erişim giriş kapılarını kullanmaktır. Çalışmada genel olarak ?Kablosuz Örgü Ağlarında Erişim Giriş Kapısı Vasıtasıyla Kaynaktan Haberdar Video Çoklu Gönderimi? makalesindeki deneyimsel algoritma kümesinden ilham alınmıştır; iki aşamalı tümleştirilmiş yapı algoritması (TIA), ağırlıklandırılmış erişim giriş kapısı yükleme algoritması (WGU), bağlantı kontrollü yönlendirme ağacı algoritması (LCRT). TIA ve LCRT algoritmalarının her ikisi için de ikişer algoritma iyileştirmesi geliştirilmiş ve sonrasında yeni yapının katkılarını tespit edebilmek için performans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wireless mesh networks (WMN) are the communication networks made up of radio nodes organized in a mesh topology. In recent years there are many applications like video survelliance, video conferencing that have been implemented over these kind of networks. As wireless mesh networks become more popular and their size and complexity continues to grow, mesh networks that contain multiple hops become increasingly vulnerable to problems such as bandwidth degredation, radio interference and network latency. In extreme cases, where voice and video applications are heavily at work, a complete connection loss can occur when latency and RF interference reach unacceptable levels. This thesis work studies video multicasting in large scale areas using wireless mesh networks. The focus is on the use of internet access gateways that allow a choice of alternative routes to avoid potentially lengthy multi-hop wireless paths with low capacity. We mainly get inspired from the set of heuristic-based algorithms that were described at the paper named ?Resource aware video multicasting via Access Gateways in Wireless Mesh Networks?: the two-tier integrated architecture algorithm (TIA), the weighted gateway uploading algorithm (WGU) and the link-controlled routing tree algorithm (LCRT). Two enhancements were developed for both TIA and LCRT, and afterwards performance analysis have been made to obtain the contribution of the new scheme.