Incremental area method approach for the determination of aquifer parameters and aquifer systems identification
Akifer sistemlerinin tanımlanmasında ve akifer parametrelerinin belirlenmesinde artık alan metodu yaklaşımı
  1. Tez No: 312115
  2. Yazar: A. UFUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM B. AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yeraltı suları; içme suyu ihtiyacı, tarımsal ve sanayi faaliyetleri için ana temiz su kaynaklarından birisidir. Yeraltı su kaynaklarının korunması ve iyileştirilmesi toplumların sürdürülebilir kalkınmalarını sağlayan önemli bir konudur. Kirlenmiş yeraltı su kaynakları için uygun iyileştirme tasarılarının kurulması amacıyla geliştirilen matematiksel ve fiziksel tabanlı modeller akifer pompa testlerinden elde edilebilen model parametrelerini gerektirirler. Akifer parametrelerinin doğru ve güvenilir şekilde belirlenmesi yeraltı su mühendisliği literatüründe ters problem olarak adlandırılır. İdeal akifer durumları için geliştirilen ve yaygınca kullanılan geleneksel tahmin metotlarının performansı akifer heterojen bir karaktere sahip olduğunda yetersiz kalmaktadır. Bu araştırmada, geleneksel metotların basitliğine benzer Artık Alan Metodu (AAM) olarak nitelendirilen yeni bir tahmin etme yaklaşımı tanıtılmıştır. Önerilen metodun potensiyel kullanım alanları ve sınırları çeşitli pompa testi verileri için inlecenmiştir. Ek olarak, akifer heterojenliğinin uzaysal bağımlılığı ilk önce petrol mühendisliği rezervuar örnekleri için geliştirilmiş Ters Çözme Algorithması (TÇA) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırmada ortaya çıkan bulgular, önerilen AAM ile akifer problemlerine adapte edilen TÇA'nın birlikte kullanılmasının yeraltı suyu düşüm testi verilerinden elde edilen akifer heterojenliğinin daha gerçekçi ve sağlıklı bir şekilde yorumlanmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Groundwater is one of the main freshwater resources for the demand of potable water, agriculture and industry. The protection and remediation of groundwater sources have become an important issue in order to provide sustainable development for the societies. To construct a proper remediation scheme for the contaminated groundwater resources, the mathematical and physical models require parameters which can be obtained from aquifer pump tests. The accurate and reliable determination of aquifer parameters is called as an inverse problem in the groundwater engineering literature. The performance of the conventional estimation methods developed and commonly used for the ideal aquifer conditions is insufficient when the aquifer media have a heterogeneous character. In this thesis, a new estimation approach, as simple as the traditional techniques, referred as Incremental Area Method (IAM) has been introduced to analyze transient pumping response of an aquifer under heterogenic circumstances. The potential uses and limitations of the proposed method have also been investigated for various aquifers pump test data. Furthermore, the spatial dependency of aquifer heterogeneity has been analyzed using Inverse Solution Algorithm (ISA) which was first established for the petroleum engineering reservoir cases. As a conclusion, the outcome of this research indicate that utilizing both the suggested IAM and adapted ISA to groundwater bearing flow problems leads to a realistic and robust interpretation of aquifer heterogeneity obtained from drawdown tests.