Investigation of dynamic behavior of back to back reinforced soil retaining walls with finite element and artificial neural network
Sonlu eleman ve yapay sinir ağı ile sırt sırta donatılı istinat duvarlarının dinamik davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 312116
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sırt sırta donatılı istinat duvarları köprü yaklaşım dolgularında yaygın olarak kullanılır. Sadece estetik görünüşleri değil sismik yükler altındaki başarılı performanslarının da sayesinde donatılı zemin istinat yapıları Türkiye'de özellikle de İstanbul'da yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir.Bu çalışmada donatılı zemin istinad yapılarının sismik tepki analizleri, sonlu elemanlar yöntemi ile hesap yapan Plaxis programı kullanılarak yapılmıştır. Donatı uzunluğu, donatı aralığı, duvar yüksekliği ve yüzey elemanı tipi gibi parametrelerin depremde oluşan kalıcı yer değiştirmelere olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Farklı L/H oranları ve donatı aralıklarının deprem yüklemesi durumundaki kalıcı yer değiştirmelere olan etkisi, 5m, 6m, 7m, 8m ve 9m'lik duvar yükseklikleri için araştırılmıştır. Duvarının dinamik davranışı araştırmak için tepe ivme değerleri sırası ile 0.2g, 0.4g ve 0.6g olan 5 saniyelik üç farklı harmonik hareket uygulanmıştır. Tüm bu harmonik ivme kayıt girdilerinin frekansı 3 Hz'dir.Literatürde ilk kez bu çalışmada Yapay Sinir Ağı, istinat duvarlarının dinamik deformasyon analiz tahmininde kullanılmıştır. Bazı basitleştirilmiş durumlarda bir analitik veya deneysel model geliştirilmesi uygulanabilir olmasına rağmen, birçok üretim süreci karmaşıktır, ve bu nedenle daha genel, daha pratik ve analitik bir modelden daha ucuz modeller ilgi konusudur. Yapay Sinir Ağı pek çok doğrusal olmayan Geoteknik Mühendisliği problemlerinde ön kestirimde bulunmak ve klasik analiz sonuçlarının makul aralıkta kalıp kalmadığını kontrol etmek için başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Back-to-back Mechanically Stabilized Earth (MSE) wall are commonly used for bridge approach embankments. By the means of not only aesthetically pleasing appearance but also satisfactory performance under seismic loading reinforced soil retaining structures are becoming widely used in Turkey.In this study, a parametric study of seismic response analysis of reinforced soil retaining structures was performed using a finite element analysis with commercial Finite Element software, Plaxis. The aim of the study is to determine the influence of reinforcement length, reinforcement spacing, wall height and facing type on seismic-induced permanent displacements. Permanent displacements under earthquake loading conditions associated with different L/H ratios and reinforcement spacing for 5m, 6m, 7m, 8m, and 9m height walls are investigated. In order to investigate dynamic behavior of the walls harmonic motions with 5 seconds duration have been applied. The harmonic motion had three different levels of Peak Ground Accelerations, namely 0.2g, 0.4g and 0.6g. The frequency of the harmonic input acceleration record is 3 Hz.Artificial Neural Network conducted in this study was applied for the first time in literature to estimate the deformations of retaining walls under dynamic loads. Although developing an analytical or empirical model is feasible in some simplified situations, most manufacturing processes are complex, and therefore, models that are less general, more practical, and less expensive than the analytical models are of interest. ANN has been applied successfully in many non-linear geotechnical engineering problems in order to make reliable predictions and to check whether the range of classical design results are within reasonable outcomes.