Sliding mode control of a two degrees of freedom helicopter system
Kayan kipli denetim yönteminin iki serbestlik dereceli helikopter sistemine uygulanması
- Tez No: 312130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR DENİZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, deneysel çalışmalar için Quanser firması tarafından üretilen 2 serbestlik dereceli helikopter seti, gürbüz bir denetim yöntemi olan Kayan Kipli Denetim (KKD) yaklaşımıyla denetlenmiş, bu yöntemle elde edilen sonuçlar, Tam Durum Geribeslemeli Denetim ve Kutup Atama ile Geribeslemeli Doğrusallaştırma yöntemlerinin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır Öncelikle üretici firmanın verdiği matematiksel model detayl bir şekilde ele alınmış, sistemin tork ve sürtünme katsaylarnın kalibrasyonu deneme yanılma yöntemiyle yapılmıştır. KKD yönteminde, helikopter sisteminin ağırlığı, alabileceği maksimum yük ile yüküz olduğu durum arasında değişken kabul edilmiştir. Sistem belirsizlikleri hesaba katıldıktan sonra çok-girdili-çok-çıktılı doğrusal olmayanKayan Kipli Denetleyici tasarlanmstır. Çatırtı problemi, Kayan Yüzey etrafında ince bir katman tanmlanarak azaltılmıştır. Son olarak, KKD yaklaşımının belirtilen diğer yaklaşımlardan daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, one of the robust control methodologies, namely Sliding Mode Control (SMC) is applied to Quanser's Two Degrees of Freedom Helicopter System (2-DOF-HS)and the performance of this approach is compared with the performances of other control methods such as Full State Feedback Control (FSFC) via Linear QuadraticRegulator (LQR) and Feedback Linearization (FL) with Pole Placement. Firstly, the mathematical model given by the manufacturer is investigated. Various parameters such as torque and friction constants are calibrated by trial and error. The mass ofthe system is assumed to be uncertain yet is bounded between the nominal mass and the mass with the maximum additional load. The nonlinear Multi-Input-Multi-Output (MIMO) sliding mode controller is designed in such a way that the uncertainties are taken into consideration. Control input is interpolated in a constant boundary layer to reduce the chattering problem. Finally, SMC is observed to give better results than the other approaches.