Constitutive models of shape memory alloys and their implementation to finite elements
Şekil hafızalı alaşımların bünye modelleri ve sonlu elemanlar yöntemine uyarlanması
- Tez No: 312129
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, şekil hafızalı alaşımlar için literatürde mecvut olan bünye modellerinin incelenmesi ve bu modellerin sonlu elemanlar yöntemine uyarlanmasıdır. Mode-I ve mixed-mode kırılma davranışının incelenmesi amacıyla kenar çatlaklı bir şekil hafızalı alaşım levha 2 boyutlu olarak modellenmiştir ve Abaqus yazılımının UMAT arayüzünde farklı modeller ile simule edilmiştir. Çatlak ucu etrafında faz dönüşümü gerilme dağılımları farklı yüklemeler ve çatlak uzunlukları için ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuçlar tablolarla gösterilmiş ve modeller arasındaki farkları göstermek için sonuç resimleri çizdirilmiştir. Strese bağlı faz dönüşüm etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to study existing constitutive models for shape-memory alloys and to implement them to finite elements. Fracture behavior in Mode-I and mixed-mode is studied and, for this purpose, a 2D edge cracked shape-memory alloy plate is discretized and UMAT interface of Abaqus, with different constitutive models is used. Phase transformation stress distributions around the crack tip are studied in detail for different amounts of loadings, and crack lengths. Results are tabulated and plotted to show the differences between different models. The effect of stress induced phase transformation is also studied.