Farklı besin ortamlarının (Chlorella vulgaris, Scenedesmus acutus, Saccharomyces cerevisiae) Chironomidae türlerinin (Chironomus plumosus (L., 1758), Chironomus anthracinus zett., 1860 ve Halocladius (H.) fucicola (Edw., 1926)) gelişim süresi ve biyokimyasal özelliklerine etkisi
Effect of different feeding environments (Chlorella vulgaris, Scenedesmus acutus and Saccharomyces cerevisiae) to growth duration and biochemical feature of Chironomidae species (Chironomus plumosus (L., 1758), Chironomus anthracinus zett., 1860 and Halocladius (H.) fucicola (Edw., 1926))
- Tez No: 312132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA TELLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Zooloji, Biochemistry, Biology, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada; Chironomidae familyasından Chironomus plumosus, Chironomus anthracinus ve Halocladius (H.) fucicola larvaları laboratuvar ortamında farklı besinler (Chlorella vulgaris, Scenedesmus acutus ve Saccharomyces cerevisiae) kullanılarak yetiştirildi. Yetiştirilen bu chironomid larvalarının tüm yaşam evreleri gözlendikten sonra, larvalar biyokimyasal işlemlere tabi tutularak, vitamin (A, D, E, K), sterol, yağ asidi, total protein, glutatyon ve lipit peroksidasyon analizleri yapıldı. Çalışma sonuçlarına göre, Chironomidae larvalarının farklı besin ortamlarında gelişim sürelerinin farklılık gösterdiği saptandı. Tüm besin ortamlarında larvaların gelişimlerini başarıyla tamamladıkları ve S. cerevisiae ile beslenen larva gruplarında gelişimin daha uzun sürdüğü gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Chironomidae family larvae Chironomus plumosus, Chironomus anthracinus and Halocladius (H.) fucicola were grown in laboratory environment by feeding with different food (Chlorella vulgaris, Scenedesmus acutus and Saccharomyces cerevisiae). After the life stage of these chironomid larvae were observed, larvae were taken into biochemical processes and vitamin (A, D, E, K), sterol, fatty acid, total protein, glutathione and lipid peroxidation were analyzed. It was determined that the larvae of Chironomidae showed differences in the duration of the development of different nutritional environments with regard to the result of the study. It was observed that successfully completed development of the larvae in all food environments, and duration of the development of larvae groups were longer by feeding with S. cerevisiae.