Deniz kültüründe kullanılan tek hücreli alglerden chlorella vulgaris beijerinc ve nannochloris occoulata navmann türlerinin rotifer brachiours plicatilis mullerin besin alma aktivitesi üzerine etkileri
- Tez No: 6149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN CİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 20
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanmış bu çalışmada, deniz- kültüründe kullanılan tek hücreli alglerden Chlorella vulgaris Beijerinck ve Nannochlor is occulata Naumann türlerinin, rotifer Brachionus plicatilis Müller'in besin alma aktivitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Besin alma akt i vitesinin belirlenmesi için rotiferin filtrasyon oranı (filtration rate) ve besin alma oranı (ingestion rate) değerleri saptanmıştır. Denemede Nannochloris occulata için, 35. 5*10** hücre/ml ile 335.3*10** hücre/ml arasında, Chlorella vulgaris için ise, 56.75*10*- hücre/ml ile 318.3*10** hücre/ml arasında değişen, altışar farklı konsantrasyon uygulanmıştır. Işık altında ve havalandırma kullanılan deney hacimlerinde rotifer konsantras yonu 10.±1 rotifer/ml dir. Deneme sonunda, Nannochloris occulata ile beslenen roti- f erlerde, besin konsatrasyonunun artmasının, filtrasyon de ğerinin düşmesine ve buna karşılık besin alma değerinin yük selmesine neden olduğu gözlenmiştir. Chlorella vulgaris ile beslenen rotiferlerde ise, hem filtrasyon değerinin, hem de besin alma değerinin yükseldiği ve Nannochloris occulata ile elde edilen besin alma değerinin yaklaşık 3.5 katına ulaştığı belirlenmiştir. Bunun nedeni rotifer Brachionus pl icat i 1 is ' in sözkonusu iki alg türü arasında bir seçicilik göstermesi olabilir. Fakat bu seçiciliğin belirlenmesi için, karışık besin ortamlarının uygulanması ve en çok tüketilen türün saptanması gerek ir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effect of mono celled planktonic algae species, Cholorella vulgaris Beijerink and Nannochlor is occulata Naumann on the ingestion activity of the rotifer species, Brachionus plicatilis Müller has been investigated. In order to determine the ingestion activity, the filtration rate and ingestion rate of rotifer were estimated. During the experiment, six diffirent consentrat ions of Nannochloris occulata, changing between 35.5*10** cells/ml and S35.3-K-10**- cells/ml, were used. And for Chlorella vulgaris, again six different consentrations, changing between 56.75*10** cells/ml and 318. 3*10^ cells/ml were used. The rotifer consentrations used in experiment volumes illuminated and aereted was 10±1 rotifers/ml. As the results of the experiment, when the consentrat ion of Nannochloris occulata was increased, it was observed that the filtration rate of rotifer decreased, vice versa the ingestion rate increased. For the rotifer fed with Chlorel la vulgaris, increases both in filtration rate and ingestion rate were observed and ingestion rate was estimated S.5 times higher when compared with Nannochloris occulata. The possible reason for that migth be food selectivity of the rotifer Brachionus plicati lis. A further research should be carried out in order to determine the food selectivity applying mixed food mediums and finding out the most preferred species as food.