Triazol grupları içeren bir ftalosiyanin ligandının metal katyonları ile kompleksleşme özelliklerinin spektroskopik metotla incelenmesi
Spectroscopic investigation of the metal complexation properties of a phthalocyanine ligand involving triazole groups
  1. Tez No: 312179
  2. Yazar: OKAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, triazol grupları içeren bir ftalosiyanin ligandının Hg2+, Zn2+, Co2+, Fe2+, Fe3+, Ni2+, Cd2+, Ca2+, Mg2+, Sr2+, Pb2+, Rb+, K+, Cu2+, Al3+ ve Mn2+ katyonlarıyla kompleksleşme özellikleri kloroform:asetonitril (1:1) ortamında spektrofotometrik yöntemle incelenmiştir. Ligandın incelenen metal katyonları arasında sadece Hg2+ ve Cu2+ metalleriyle 2:1 (M:L) stokiometrisinde kararlı kompleks oluşturduğu tespit edilmiştir. Civa kompleksinin bakır kompleksinden daha kararlı olduğu belirlenmiştir. Ligandın 600 nm'deki absorbansının 2,32x10-5-5,16x10-6 M civa konsantrasyonu aralığında düzenli değiştiği bulunmuştur. Bu düzenli değişime yabancı iyonların etkisi 10-5-102 kat yabancı iyon konsantrasyonu aralığı için tespit edimiştir. Bu çalışmanın sonucunda civanın varlığında bakır iyonu hariç diğer metal katyonlarının ekivalent miktarlarının ligandın 640 nm'deki absorbansına etkisinin %5'in altında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the complexation properties of a phthalocyanine ligand involving triazole with metal ions such as Hg2+, Zn2+, Co2+, Fe2+, Fe3+, Ni2+, Cd2+, Ca2+, Mg2+, Sr2+, Pb2+, Rb+, K+, Cu2+, Al3+ and Mn2+ was investigated by using spectrophotometric method in chloroform: acetonitrile (1:1). The ligand formed stable complexes with Hg2+ and Cu2+ ions among studied metal ions. The complex composition was 2:1 (M:L) for these ions. The complex stability constant for mercury ion was higher than that of copper. The absorbance of ligand in 600 nm changed regularly in the range of 2.32x10-5 - 5.16x10-6 M mercury concentration. The foreign ion effect on this change was investigated in the range of 10-5-102 fold foreign ion in the presence of mercury. As a result, the effect of foreign ion on the absorbance in 640 nm was below 5% in case of equivalent foreign ion concentration.