Endemik tripleurospermum (Asteraceae) taksonlarında müsilajlı akenlerin epikarp yapısı ve fonksiyonu
Epicarp structure and function of mucilaginous achenes on the endemic Tripleurospermum (Asteraceae) taxa
- Tez No: 312181
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Türkiye florasında yer alan akenleri müsilajlı 6 endemik Tripleurospermum Sch. Bip. (T. baytopianum, T. conoclinium, T. fissurale, T. hygrophilum, T. rosellum var. album, ve T. ziganaense) taksonunun epikarp yapısı ışık ve flöresan mikroskobu ile incelenmiştir. Tripleurospermum cinsinde akenlerin içeriği ve müsilajın fonksiyonu ilk kez bu çalışma ile ortaya konulmuştur. İncelenen endemik taksonlar arasında karpolojik karakterlerin ve özellikle de bazı kantitatif karakterlerin önemli ölçüde farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Taksonlar arasında en fazla varyasyon, aken eni ve korona eni ile boyunda, en az varyasyon ise salgı bezinin eninde tespit edilmiştir. Karpolojik karakterler esas alınarak tür teşhis anahtarı hazırlanmıştır. İncelenen taksonların, kimyasal bakımdan pektin ve selülozdan oluşan selülozik bir müsilaj tipine sahip oldukları belirlenmiştir. Akenlerde en yüksek müsilaj üretimi T. fissurale ve T. rosellum var. album'da, en fazla toprağa yapışma ise T. hygrophilum ve T. rosellum var. album' da tespit edilmiştir. Tripleurospermum taksonlarının yayılmasında müsilajın önemli bir rol oynadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, epicarp structure of 6 endemic Tripleurospermum Sch. Bip. taxa (T. baytopianum, T. conoclinium, T. fissurale, T. hygrophilum, T. rosellum var. album, and T. ziganaense) that have mucilaginous achene which are present in the Flora of Turkey were investigated by light microscope and fluorescence microscope. This is the first study to search the functions of mucilage and content of mucilage for the achenes of Tripleurospermum genus. It was determined that carpological characters and especially, some quantitative characters displayed significant differences among taxa examined. It was found that the width of the achene, width and length of the corona have the most variation while width of the gland has the least variation among taxa. In the light of the carpological characters, a key was prepared. It was observed that the taxa which were studied have a type of cellulosic mucilage, consisting of pectin and cellulose. It was indicated that T. fissurale, T. rosellum var. album have the highest values mucilage forming capacity and achene T. hygrophilum ve T. rosellum var. album had the highest values capacity binding soil for them. This research comes up with the result that mucilage has important role in distribution Tripleurospermum taxa.