Rüzgar hidroelektrik ve termik santrallerin ekonomik ve çevresel açıdan karşılaştırılması
Economical and environmental comparison of hydroelectric wind and thermal power plants
  1. Tez No: 312182
  2. Yazar: SERHAT BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BERKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bir bölgenin, hatta bir ülkenin kalkınmasında, toplumun refah düzeyinin yükseltilmesinde, enerji kaynakları projelerinin sürdürülebilir bir kalkınma ve planlama anlayışı içinde yürütülmesi çok büyük önem taşımaktadır. Enerjiye olan talebin arttığı son yıllarda elektrik üretim santralleri büyük önem kazanmıştır. Ayrıca havadaki sera gazı etkisinin giderek artmasına paralel olarak da temiz, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu kaynaklar su, rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle, biyogaz, dalga, gelgit olarak sayılabilmektedir. Bu kaynakları kullanan santrallerin en büyük özelliği ise yakıt maliyetlerinin olmayıp, doğadan doğrudan enerji kaynaklarını kullanabilir olmalarıdır. Yapılan yüksek lisans tezi çalışmasında enerji kaynakları hakkında bilgi verilmiş, rüzgar ve hidroelektrik santrallerin önemi, bunlarla kıyaslanmak amacıyla termik santrallerin çevreye olan etkileri, maliyetleri ve birbirleriyle karşılaştırmaları yapılmış, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin Dünya da ve Türkiye de ekonomik ve çevresel açıdan çokça katkısı olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a wind and a hydroelectric and a thermal power power plant which are presently under operation in Turkey were assessed against a range of indicators (economical, environmental and sustainability) using data obtained from the literature. The indicators used to assess each technology were the price of generated electricity, greenhouse gas emissions during full life cycle of the technology, availability of renewable sources, efficiency of energy conversion, land requirements, water consumption. The cost of electricity, greenhouse gas emissions and the efficiency of electricity generation were found to have a very wide range for each technology, mainly due to variations in technological options as well as geographical dependence of each renewable energy source. These energy technologies were then ranked against each indicator assuming that indicators have equal importance for sustainable development. It was found that windpower is the most economical and sustainable, followed by hydropower. Windpower was identified with the lowest relative greenhouse gas emissions, the least water consumption demands and with the most favourable social impacts comparing to other technologies, but requires larger land and has high relative capital and operational costs.