Rüzgar türbinine ait planet mekanizmaların sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Analysis of planet mechanisms of wind turbine with finite element method
- Tez No: 312193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, TÜBİTAK destekli yapılan 630 kW'lık bir rüzgar türbinine ait 3 kademeli redüktörün planet dişli grubunun hesap ve analizleri yapılmıştır. Planet dişli grubuna ait veriler kullanılarak analitik yöntemle çevrim oranları, modülleri ve dişli çarkların boyut hesapları yapılmış, dişli üzerine ve yataklara gelen kuvvetler bulunmuş, mukavemet hesapları yapılmıştır. SOLİDWORKS programı ile katı modeli çizilen bütün dişli sistemi ve her bir dişlinin temas ettikleri yüzey alanı esas alınarak, ANSYS programı ile redüktör grubu ve dişli elemanlarının ayrı olarak statik analizleri yapılmıştır. Bu şekilde dişliler üzerindeki gerilmeler hesaplanmış ve bu hesapların sonuçları karşılaştırılmıştır. Gerilme yönünden emniyet durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, funded by TUBITAK for the 630 kW wind türbine is a three-stage planetary gear group calculations and analyses were conducted. Using data of the planetary gear group with analytical method cycle rates, modules, the size of gears were calculated, the forces on gears and bearings were found and strength calculations were made. Solid model is drawn with the SOLIDWORKS program all the gear system and each gear of the gear system on the basis of their surface contact area, reducer?s stage and gear elements were conducted as a static analysis with ANSIS program separately. In this way, stresses on the gears were calculated and the results of these calculations were compared. Safety status in terms of stress was examined.