Konteyner terminal modellemesi
Container terminal modelling
- Tez No: 312192
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÖZKAN ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, liman planlaması ve tasarımda etkili olan rıhtım kullanım oranları incelenmiştir. Rıhtım kullanım oranları, geleneksel analitik yöntemler yerine yapay sinir ağları yöntemiyle modellemeyle tespit edilmiştir.Modelleme çalışmasında, İzmir Alsancak Limanı Konteyner Terminali 2006 yılına ait veriler kullanılmıştır. Bu yıl içerisinde konteyner rıhtımlarında elleçleme yapan gemiler; boylarına, yanaşma yerini işgal ettikleri süreye göre sınıflandırılmışlardır. Gemilerin boyları, işgal süreleri ve rıhtım boyu girdi verileri olarak, bu değerlere karşılık gelen rıhtım kullanım oranları ise hedef verileri olarak yapay sinir ağları modeline tanıtılmıştır. Yapay sinir ağları modeli eldeki bu değerler ile herhangi bir kabul yapmadan eğitilmiş ve test edilmiştir. Model sonuçları İzmir Alsancak Limanı Konteyner Terminali gerçek değerleri ile kıyaslanarak kontrol edilmişlerdir.Gemi boyu, geminin işgal süresi ve rıhtım boyu arasında rassal bir model kurularak, rıhtım kullanım oranı başarılı bir şekilde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study presents the analysis of berth occupancy ratios which have a significant effect in port planning and design. Berth occupancy ratios were determined by Artifical Neural Networks method, instead of conventional analytical methods.The data from İzmir Alsancak Container Terminal for the year 2006 were used in modelling. The ships were analyzed depending on their lengths, berth service times. The lengths, service times of the ships and quay length were introduced to the Artificial Neural Networks model as input data, where the relevant berth occupancy ratios were introduced as target data. Artificial Neural Networks were trained and tested with these data, without any further assumptions. The results of the model were compared with the actual data from İzmir Alsancak Container Terminal.The berth occupany ratios were succesfully determined by using a random modelling that is associated to the ship length, service time and quay length.