IGBT doğrultuculu kesintisiz güç kaynaklarının 6 pulse ve 12 pulse doğrultuculu kesintisiz güç kaynaklarıyla mukayesesi ve üstünlüklerinin analizi
Comparison of IGBT rectifier based uninterruptible power supply with 6 pulse and 12 pulse rectifier based uninterruptible power supply and analyze of IGBT rectifier based uninterruptible power supply advantages
- Tez No: 312195
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yapılan bu çalışmada sistemlere kesintisiz olarak enerji aktarılması işlemini gerçekleştiren Kesintisiz Güç Kaynakları incelenmiş, bu cihazların temel olarak çeşitli tipleri ele alınmış, özellikle doğrultucu kısımları biraz daha irdelenerek IGBT doğrultuculu kesintisiz güç kaynaklarının üstünlükleri incelenmiştir.Kitabın giriş kısmında tez içerisinde anlatılan konuların kısa bir anlatımının yapılmasından sonra 2. bölümde güç kalitesi kısmına yer verilmiş, güç sorunları ve çözümleri ele alınmıştır. 3. bölümde sistemlere kaliteli ve kesintisiz enerji aktaran Kesintisiz Güç Kaynakları incelenmiş, bu cihazların topolojileri, iç yapıları, kullanım şekilleri anlatılmıştır.4. bölümde kesintisiz güç kaynaklarının doğrultucu kısmı irdelenmiş, çeşitli doğrultucu tipleri incelenerek IGBT doğrultuculu kesintisiz güç kaynaklarının 6 darbeli ve 12 darbeli kesintisiz güç kaynaklarına göre üstünlükleri ifade edilmiştir.5. bölümde ise sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Uninterruptible Power Supplies are analyzed, which supply the systems continuously. Several types of Uninterruptible Power Supplies are examined basicly. Especially the rectifier sections of Uninterruptible Power Supplies are examined a little more. In addition to this, the advantages of IGBT rectifier based Uninterruptible Power Supply are examined.The subjects explained in the thesis are described shortly in the introduction section of the book. The subjects of power quality, power problems and solutions are explained in the second section. In the third section, the Uninterruptible Power Supplies are examined, which transfer the energy to the systems continuously and as quality. In addition, internal section of Uninterruptible Power Supply and utilization are explained in the third section.The part of the Uninterruptible Power Supply?s rectifier and several rectifier types are analyzed in the fourth section of the thesis. The IGBT rectifier based Uninterruptible Power Supply is compared with 6 Pulse and 12 Pulse rectifier based Uninterruptible Power Supply in the fourth section and the superiorities of the IGBT rectifier based Uninterruptible Power Supply are explained.In the fifth section, the results of this study are explained.