IGBT doğrultculu üç fazlı statik kesintisiz güç kaynaklarında harmonik analizi
Harmonic analysis in three phase static uninterruptible power supply with IGBT rectifier
  1. Tez No: 318540
  2. Yazar: HAKAN HIZARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada IGBT Doğrultuculu Üç Fazlı Statik Kesintisiz Güç Kaynaklarının neden olduğu harmoniklerin analizi yapılmıştır.Araştırmanın giriş bölümünde kesintisiz güç kaynakları ve harmonikler üzerine kısa bilgilendirme yapılmış ve harmoniklerin azaltılmasının önemi anlatılmıştır. İkinci bölümde, Kesintisiz Güç Kaynakları hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, IGBT Doğrultuculu Üç Fazlı Statik Kesintisiz Güç Kaynağının devre yapısı ve çalışma prensibi anlatılmıştır. Fabrika ortamında çalışmakta olan IGBT Doğrultuculu Kesintisiz Güç Kaynağı üzerinde incelemeler yapılmıştır. Dördüncü bölümde, harmonikler hakkında bilgiler verilmiş, Fourier analizinin harmonik ölçümlerde nasıl kullanıldığı açıklanmıştır. Beşinci bölümde, fabrika ortamında çalışmakta olan IGBT Doğrultuculu Üç Fazlı Kesintisiz Güç Kaynaklarının neden olduğu harmoniklerin ölçüm sonuçları gösterilmiştir. Altıncı bölümde, Simulink programı ile IGBT Doğrultuculu Üç Fazlı Kesintisiz Güç Kaynağının benzetimi gerçeklenmiştir. Devrenin simulasyonu gerçekleştirilerek harmoniklerin analizi yapılmıştır. Yedinci bölümde, harmoniklerin nasıl azaltılacağına yönelik hem deneysel uygulama hem de simulasyon uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar bölümünde, yapılan araştırmanın sonuçları aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In that research, harmonics caused by three phase Uninterruptible Power Supply (UPS) with IGBT rectifier are analysed.In the first section, the UPS and harmonics are described briefly and the importance of decreasing the harmonics are desribed. In the second section, the UPSs are described detaily. In the third section, three phase UPS with IGBT rectifier circuit structure and principle of operation are described and an UPS being tested in the factory is examined. In the fourth section, detailed information about harmonics and the usage of the Fourier analysis in the harmonic measurements are described. In the fifth section, the result of the harmonic measurements which are measured from a three phase UPS in the factory are mentioned. In the sixth section, a simulaion of three phase UPS is prepared by using Simulink and harmonics are measured from simulation, too. In the seventh section, both experimental and simulated application testings for decreasing the harmonics are described. In the result section, the results of the research are defined.