Buharlı proses içeren bir işletmenin termoekonomik analiz yöntemiyle incelenmesi
Reviewing of a facility that contains steam process by the method of thermoeconomic analysis
  1. Tez No: 312224
  2. Yazar: ANDAÇ YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle dünyada enerji ihtiyacının artması ve buna bağlı olarak sınırlı yakıt kaynaklarının her geçen gün azalması, enerjiyi daha verimli kullanan sistemler üzerinde çalışmalar yapılmasına sebep olmuştur.Bu doktora tez çalışmasında, enerjiyi yoğun olarak kullanan, kullanılmış kâğıttan yeni kâğıt üreten bir kâğıt üretim tesisinin enerji, ekserji ve termoekonomik analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kâğıt üretim tesisinde enerji tüketimi bakımından yapılabilecek iyileştirme çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir.Tez çalışması sekiz ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm konuyla ilgili literatür araştırması ve tezin amacını kapsamaktadır.İkinci bölümde geri dönüştürülebilir kullanılmış kâğıttan yeni kâğıt üretimi detaylı bir şekilde açıklanmıştır.Üçüncü bölümde ise tez kapsamında incelenen kâğıt üretim tesisi tanıtılmıştır.Dördüncü bölümde termodinamiğin I. ve II. kanunu, ekserji analizi ve termoekonomik analiz yöntemi hakkında teorik bilgiler verilmiştir.Beşinci bölümde incelenen kâğıt üretim tesisine termodinamik ve termoekonomik analiz yöntemlerinin uygulanması detaylı olarak açıklanmıştır.Altıncı bölümde yapay sinir ağları açıklanarak, kâğıt üretim tesisine yapay sinir ağları yönteminin uygulanması ile elde edilen sonuçlar gösterilmiştir.Yedinci bölümde incelenen kâğıt üretim tesisinde enerji ekonomisi sağlayacak teorik iyileştirme çalışmalarına yer verilmiştir.Son bölüm olan sekizinci bölümde sonuçlar değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing energy demand of the world because of technological developements and the limited fuel resources diminishing day by day causes researchers to study about energy efficient systems.In this Ph.D Thesis, energy, exergy and thermoeconomic anaylsis of a facility which produces paper from recycled material was accomplished. According to calculated results, suggestions are made for reducing energy consumption in paper production facility.This thesis consists of eight main chapters. The first chapter covers literature study and purpose of the thesis.In the second chapter, production of recycled paper investigated extensively.The third chapter gives information about the paper production facility investigated in this study.In chapter four, theoretical knowledge is given about first and second laws of thermodynamics, exergy analysis, thermoeconomic analysis.In the fifth chapter, the implementation of the thermodynamic and thermoeconomic analysis methods to the investigated paper production facility are described in detail.In chapter six, after giving information about artificial neural networks, its application and results to the paper production facility was stated in detail.In the seventh chapter, theoretical studies that is related with energy economy of the paper production facility are given.In the last chapter results were evaluated and suggestions are made.