Karminik asidin elektron transfer yeteneği ve Fe (III), Mn(II) komplekslerinin karakteri
- Tez No: 1783
 - Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET BAYKUT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1985
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
 - Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, karminik asidin Fe, Fe ve Mn iyonları ile kompleks oluşturma yeteneği incelendi. pH 4,0' de Fe ve Mn iyonları ile kompleks oluşturmadığı/ Fe iyonuyla ise mor renkli, molar bileşimi 1:1 (karminik asid: Fe ) olan bir kompleks oluşturduğu çözeltilerin UV ve görünür alan spektrumlarından saptandı. Karmik asid Fe karışımına 02 etkisinin karminik asid - Fe kompleksi oluşumuna yol açtığı sonucu yine spektrofotometrik verilerden elde edildi. Gerek karminik asid ve Fe çözeltilerinden ayrı ayrı sistemlerde 0“ geçirilmesinin gerek karminik asid + Fe sisteminin N”atmosferinde uzun 3+ süre bekletilmesinin karminik asid - Fe kompleksinin oluşmasına yol açmaması karminik asidin oksidasyon vasıtası değil, otoksidasyon katalizörü olduğunu ispatladı. Yüksek basınçlı cıva buharlı lamba ile aydınlatılan sistem de yapılan denemeler ise karminik asid' in aynı zamanda fotosensitizer olarak rol oynadığını gösterdi. pH 4,0' de karminik asidin Mn iyonunun Mn ' a yükseltgenmesini katalizleyemediği sonucu UV ve görünür alan spektrumlarında herhangi bir değişiklik olmamasından 94. çıkarıldı. Karminik asidin pH 7,0 civarında Mn iyonuile kompleks oluşturduğu görülerek pH 7,5 'da bu komplekse Oy etkisi incelendi. Bu etki sonucunda karminik asidin bozunmaya uğradığı görüldü. Işıklı sistemde de aynı etki, beklenildiği şekilde daha hızlı olarak gerçekleşti. Ayrıca bu pH'da kompleksin molar bileşimi ve stabilite sabi tini spektrofotometrik olarak saptama çalışması yapıldı. Fakat basit, tek bir kompleks değil daha karmaşık bir yapının oluştuğunu gösteren sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the complex forming ability of carminic 2+ 3+ 2+ acid with Fe ». Fe and Mn ions was examined. Ultraviolet and visible spectra of these mixtures have shown that 2+ 2+ carminic acid did not form complexes with Fe and Mn but formed a dark violet one with Fe at pH 4,0. It was observed that the influence of oxygen on (carminic acid + 2+ Fe ) mixture solution resulted xn the formatxon of carminic acid - Fe complex by the aid of their UV and visible 2+ spectra. The oxidation of Fe ions by oxygen xn an aqueous solution of carminic acid proceeds much faster than its oxidation in the absence of carminic acid. On the other hand, in the absence of oxygen no oxidation was observed in the ferrous ion- carminic mixture. Even after a long period of nitrogen flow through a solution containing 3+ acxd and ferrous ion,, not a trace of Fe could be detected. Thus carminic acid acts in this process as an oxidation catalyst, and not as an oxidant. The experiments carried out by irradiation with a high pressure mercury vapour lamp have shown that carminic acid plays the role of a photosensitizer, too. At pH 4,0, carminic acid might not catalyze the 2+ 3+ oxxdation of Mn to Mn because no spectral change were24- observed. Carminic acid formed a complex wxth Mn at about pH 7,0; therefore it was decided to investigate 24- the influence of oxygen on carminic acid -Mn complex at pH 7,5. It was shown that carminic acid was decomposed by this effect. Under, the influence of light this decomposi tion was observed more rapidly as expected. At this pH, the stability constant and the mole ratio of the complex were investigated. But data indicating the coexistence of complex equilibria rather than one simple complex were obtained.