Metalurji sektöründe iş güvenliği ve işçi sağlığının istatistiksel analizi
Statistical analysis of occupational safety and occupational health in metallurgical industry
- Tez No: 312234
- Danışmanlar: DOÇ. NİLGÜN KUŞKONMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de 2009 yılında 64.316 iş kazası, 429 meslek hastalığı vakası meydana gelmiş, bunların 1.171'i ölümle sonuçlanmıştır. Gelişmekte olan ülkelerin iş kazası ve meslek hastalıkları sonucu meydana gelen ekonomik kayıplarının Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH)'larının yaklaşık %4'ü kadar olduğu tahmin edilmektedir. Bu doğrultuda Türkiye'de, TÜİK'den alınan 2008 yılı GSYİH rakamlarına göre, iş kazası ve meslek hastalıklarının toplam maliyeti yılda yaklaşık 38 Milyar TL'dir. Avrupa Birliği (AB) yeni yaklaşım direktiflerine uygun olarak yapılandırılan iş sağlığı ve iş(İSG) mevzuatımız iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde sorumlulukları ve yetkiyi işverene vermektedir. Ancak 4857 No' lu İş Kanunu' nun çıktığı 2003 yılından beri iş sağlığı ve güvenliğine olan yaklaşım değişmiş olsa da iş kazalarında belirli bir azalma gözlemlenmemiştir. İşverenlerin sorumluluk ve yetkilerinin gerekliliklerini sağlamaları ancak doğru ve etkin bir risk değerlendirmesi ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
64,316 occupational accidents in Turkey in 2009, 429 cases of occupational disease has occurred, 1,171 of them 'i resulted in death. In developing countries, the economic losses resulting from occupational accidents and diseases of the Gross Domestic Product (GDP)'s is estimated to be approximately 4%. In this respect Turkey, GDP in 2008 according to figures from Turkstat, the total cost of occupational accidents and diseases is $ 38 billion per year. European Union (EU) directives, new approach that is configured in accordance with occupational health and safety (OHS) legislation in the prevention of occupational accidents and diseases, responsibilities and authority, gives the employer. However, ?No. 4857, Business Act? where since 2003 the business has changed the approach to occupational health and safety of a specific reduction in accidents were not observed. Employers' responsibilities and authority to ensure that the requirements can only be possible with an effective risk assessment.