Vorteks tüpün optimizasyonu ve modellenmesi
Vortex tube optimization and modelization
- Tez No: 312233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
1933 yılında Ranque tarafından keşfedilen, Genellikle Ranque-Hilsch Vorteks Tüp olarak bilinen tüpler günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır.Kullanılan Fluent kodlu paket programda Standart k-epsilon türbülans modeli seçilmiştir. Çalışmada, sıcak çıkış tarafındaki tapa açısının, L/D oranının vorteks tüpünde soğuk ve sıcak çıkış basınç ve sıcaklık değerlerine etkisi incelenmiştir. Hava ve karbondioksit gazları kullanılmıştır.Giriş basıncı 300 kPa ve 294 K sıcaklık değeri seçilmiş, akışkan kütlesi 0.02 kg/s olarak belirlenmiştir. Soğuk kütle oranları 0.3, 0.5, 0.6, 0.7 ve 0.8 alınarak bu değerler sabit tutulup iterasyonlar sonucu soğuk ve sıcak çıkış sıcaklık ve basınç değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It was discovered by Ranque at 1933, these tubes, which are widely known as "Ranque-Hilsch Vortex Tube, using lots of the places nowadays.In the Fluent coded packet program, the Standard k-¬ epsilon turbulence model is selected.In the study, the effect of plu angle at the hot outlet section, the length to diameter (L/D) ratios and the inlet pressure of a vortex tube, hot and cold exit pressure and temperature values examined. Air and carbon dioxide gases are used.The inlet pressure and temperature selected as 300 kPa pressure and 294 K temperature and the mass flow rate is selected as 0.02 kg/s. The cold mass fractions are selected as 0.3, 0.5, 0.6, 0.7 and 0.8 values are fixed, the result of the iterations the cold and hot exits pressure and temperature values are obtained.