Türkiye' de piyasaya sürülen soya tohumlarında GDO (Genetiği değiştirilmiş organizma) taraması ve GDO saptanan tohumlara uygulanan gıda proseslerinin kantitatif analize etkisi
Screening of genetically modified organisms (GMO) in soy bean seeds sold in Turkey and the effect of food prosesses on quantitative analysis of GMO detected seeds
- Tez No: 312235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL YÜCEL, PROF. DR. HİKMET BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Genetics, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllarda gelişen bilimsel çalışmalarla beraber, dünyanın açlık sorununa çare bulması için tarım ürünlerinin genetiği değiştirilerek daha yüksek verim elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen genetiği değiştirilmiş tarım ürünlerinin başında soya gelmektedir. Bitkinin, herbisitlere daha dayanıklı olması, ürün kalitesinin arttırılması gibi sebeplerle genetiği değiştirilmiştir. Soya uzak doğu ülkelerinde günlük diyetin bir parçasıdır. Zengin protein ve karbonhidrat içeriği ile beslenmede önemli bir yere sahiptir. Soya ürünleri de çeşitli fonksiyonel özellikleri ile önem arz etmektedir, örneğin, inek sütüne alerjisi olanlar veya vejetaryenler için soya sütü ile alternatif bir beslenme kaynağını oluşturmaktadır. Türkiye soya ile yakın bir zamanda tanışmıştır. Birçok bölgemizde soya yetiştirilmektedir. Türk halkı, haber kaynaklarından elde edilen bilgi ışığında soya ve ürünlerinin büyük çoğunluğunun genetiğinin değiştirildiğini düşünmektedir ve bu nedenle soya ürünlerinin kullanıldığı ürünlere şüpheyle yaklaşmaktadır.Bu amaçla çalışmamızda Türkiye' nin 14 farklı ilinde piyasaya sürülen soya örneklerinin (Adana, Osmaniye, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Elazığ, Şanlıurfa Malatya, Konya, Erzincan, Sakarya, Samsun, Bingöl ve Tekirdağ) ve ayrıca İstanbul-Kuru Gıda Hali' nden temin edilen 2 adet soya örneğinin GDO taraması yapılmıştır. GDO taramaları Kantitatif Real-Time PCR' da hibridizasyon probları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Soyada GDO varlığını tanımlayan 35S promotor ile NOS terminatör genleri 7 örnekte (Adana, Hatay, Şanlıurfa, Konya, Sakarya, Bingöl ve Tekirdağ) tespit edilmiştir. Sıcaklığın GDO üzerine etkisini incelemek amacıyla GDO tespiti yapılan Adana yöresine ait numuneden bisküvi yapılarak 180 oC' de 15 dakika pişirilmiştir. Sıcaklığın GDO miktarında yaklaşık %58 oranında azalttığı görülmüştür. Türkiye' de Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmelik kapsamında çerçevesinde GDO içeren tarımsal üretim yapılması sınırlandırılmıştır. Çalışmalarımızın sonucunda Türkiye' de GDO' lu soya tarımının yapıldığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with growing scientific studies, to find a cure for the problem of world hunger, genetically modified agricultural products is to obtain a higher yield. For this purpose, developed genetically modified soybean crops are at the beginnig of. The plant is genetically changed for reasons such as more resistant to herbicide, improving product quality. Soy bean is a part of daily diet for far eastern countries. It has an important place because of rich in protein and carbohydrate content. With various functional properties of soy products is of great importance, for example, soy milk is an alternative source of nutrition for those to allergic to cow?s milk or vegetarians. Turkey has recently met with soy beans that are grown in a lots of our region. But turkish people suspects about soy bean, with the informaiton obtained from news sources, consider that the vast majority of soy beans and soy products are genetically modified.For this purpose in this study, Turkey's 14 different samples of soybeans sold in the province (Adana, Osmaniye, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Ankara, Şanlıurfa, Malatya, Konya, Erzincan, Sakarya, Samsun, Bingöl and Tekirdağ) and also 2 units from the status of İstanbul-dried food center were scanned by GMO. Quantitative Real-Time PCR was carried out using the hybridization probes. 35S promoter and NOS terminator genes that define the presence of GMO have been identified in 7 soy examples (Adana, Hatay, Şanlıurfa, Konya, Sakarya, Bingöl and Tekirdağ). GMO detection to study the effects of temperature on the sample of the biscuits made by using Adana region soybeans and fired at 180 oC for 15 minutes. Been shown to reduce the temperature by 58% in the amount of GMO. Turkey in the framework of the Regulation on Genetically Modified Organisms and Products containing GMOs in agricultural production shall be limited. As a result of our work in Turkey GMO soybean cultivation were revealed.