Perceived quality assessment in object-space for animated 3D models
Hareketli 3B modellerin algılanan kalite ölçümü
- Tez No: 312256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇAPIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bilgisayar grafiği teknolojisinin hızlı gelişimi ve 3B modellerin yaygın kullanımıyla birlikte 3B grafik nesnelerini kullanan hesaplamalı model ve yöntemler de gelişmeye devam etmektedir. Gerçek zamanlı bilgisayar grafiği uygulamalarında, hesaplama ve aktarım süresini geliştirmek için birçok 3B model modifikasyon yöntemi bulunmaktadır. 3B modifikasyon işlemlerinde, kullanıcıya modelin görsel olarak en az deforme olmuş halini sunmak gerekmektedir.Bu tez kapsamında, hareketli 3B modeller üzerinde görsel olarak algılanan farklılıkları hesaplamak için bir yöntem sunulmaktadır. Yöntem, insan görme sistemini, görsel algıyı taklit ederek modellemektedir. Ayrıca bu yöntem, modifikasyonların uygulanması sırasında yardımcı olması amacıyla modelin 3B duyarlılık haritasının oluşturulmasında da kullanılabilir. Bu çalışmada sunulan yaklaşım, İnsan Görme Sistemi'nin iki etmenini birleştirerek 3B geometrik gösterimin algılanan kalite ölçümünü sağlamaktadır. Birincisi, insan görme modelinin uzamsal işlenmesi, yüzeydeki bozulmaları öngörmeyi mümkün kılmaktadır. İkincisi ise, hareket hızının zamansal etkileridir. Her iki etmen için de psikofizik deney verileri kullanılmıştır. Ayrıca kişiye özel deneyler ile de sunulan yöntemin geçerliliği desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
COmputational models and methods to handle 3D graphics objects continue to emerge with the wide-range use of 3D models and rapid development of computer graphics technology. Many 3D model modification methods exist to improvecomputation and transfer time of 3D models in real-time computer graphics applications. Providing user with the least visually-deformed model is essential for 3D modification tasks. In this thesis, we propose a method to estimate the visually perceived differences on animated 3D models. The model makes use of Human Visual System modelsto mimic visual perception. It can also be used to generate a 3D sensitivity map for a model to act as a guide during the application of modifications. Our approach gives a perceived quality measure using 3D geometric representation by incorporating two factors of Human Visual System (HVS) that contribute to perception of differences. First, spatial processing of human vision model enables us to predict deformations on the surface. Secondly, temporal effects of animation velocity are predicted. Psychophysical experiment data is used for both of these HVS models. We used subjective experiments to verify the validity of our proposed method.