Uplink scheduling for delay sensitive traffic in broadband wireless networks
Geniş bantlı kablosuz ağlarda gecikmeye hassas uygulamalar için yer-uydu bağı zamanlamaları
  1. Tez No: 312257
  2. Yazar: CEMİL CAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZHAN KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kablosuz ağlarda iki çeşit zamanlama problemi vardır: Yer-uydu bağı (hareketli kullanıcıdan baz istasyonuna) ve uydu-yer bağı (baz istasyonundan hareketli kullanıcıya). Uydu-yer bağı zamanlamalarında, baz istasyonundaki zamanlayıcı hareketli kullanıcıların bütün küyruk bilgilerine erişebilir. Fakat, uydu-yer bağı zamanlamalarında, bütün hareketli kullanıcıların detaylı kuyruk bilgisini baz istasyonuna taşımak büyük bir ek yük yarattığından baz istasyonunda hareketli kullanıcılarla ilgili sadece kısmi bir bilgi vardır.Bu tezde, geniş bantlı kablosuz ağlarda gecikmeye hassas uygulamalar için yenilikçi bir yer-uydu bağı algoritması önerdik. Önerilen algoritmada, IEEE 802.16'nın belirlediği standart talep/alan ayırma mekanizmasını genişleterek bir yerine iki tane bant genişliği talebi gönderdik: Bir tanesi istekli bir tanesi de tamahkar olmak üzere. Hareketli kullanıcılar kuyruk uzunlukları ve daha önce kendilerine ayrılan bant genişliğine göre dinamik bir şekilde bant genişliği taleplerini güncellediler. Baz istasyonundaki zamanlayıcı, bu bant genişliği taleplerine göre sistem başarılı çıktısını (hatasız olarak ve izin verilen en yüksek gecikme sınırını aşmadan iletilmiş paketler olarak tanımlanmıştır) yüksek tutmaya çalışarak ve kısa ve uzun vadedeki eşit paylaşımı bozmadan kullanıcılara yerleri ayırır. Öneriler algoritma ağ kaynaklarını bütün kullanıcıların kuyruk bilgilerine hakim olan uydu-yer bağlantısı zamanlayıcı algoritmalarının elde ettiği faydanın %95i kadar daha fazla fayda getirecek şekilde kullanmıştır. Önerilen algoritma, kullanıcıların kuyruk bilgilerinin sadece bir kısmını kullanarak, bütün durum bilgisine sahip olan uydu-yer bağlantısı zamanlayıcı algoritmalarının elde ettiği başarılı sistem çıktısının %95inden daha fazla bir faydaya ulaşmıştır. Önerilen algoritma bir çok uydu-yer yönlü zamanlama algoritmalarının kısa vadede elde ettiği eşit paylaşımdan daha iyi bir kısa vade eşit paylaşımı elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
In wireless networks, there are two main scheduling problems: uplink (mobile station to base station) and downlink (base station to mobile station). During the downlink scheduling, scheduler at the base station (BS) has access to queue information of mobile stations (MS). On the other hand, for uplink scheduling, BS only has the partial information of the MS since distributing the detailed queue information from all MSs to BS creates significant overhead.In this thesis, we propose a novel uplink scheduling algorithm for delay sensitive traffic in broadband wireless networks. In this proposed algorithm, we extend the bandwidth request/grant mechanism defined in IEEE 802.16 standard and send two bandwidth requests instead of one: one greedy and the other conservative requests. MSs dynamically update these bandwidth requests based on their queue length and bandwidth assignment in previous frames. The scheduler at the BS tries to allocate these bandwidth requests such that the system achieves a high goodput (defined as the rate of error-free packets delivered within a maximum allowed delay threshold) and bandwidth is allocated in a fair manner, both in short term and in steady state. The proposed scheduling algorithm can utilize the network resources higher than 95% of the downlink scheduling algorithms that use the complete queue state information at the MS. Using just partial queue state information, the proposed scheduling algorithm can achieve more than 95% of the total goodput achieved by downlink scheduling algorithms utilizing whole state information. The proposed algorithm also outperforms several downlink scheduling algorithm in terms of short-term fairness.