Başlangış şartlarında spektral parametre bulunan reel terimli N x N tridiagonal matrisler için ters spektral problemler
Inverse spectral problems for tridiagonal N by N real Hamiltonians with spectral parameter in the initial conditions
  1. Tez No: 312262
  2. Yazar: BAYRAM BALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANAF MANAFLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, genelleşmiş spektral fonksiyon kavramı kompleks girişleri ile tridiagonal simetrik matrisler (Jacobi matrisler) için tanıtılmıştır. Genelleşmiş spektral fonksiyonun yapısı, spektral veri ve matris sayıları normalleşmesi açısından anlatılmıştır. Kompleks terimli tridiagonal matrisler için düz ve ters problemler incelenmiştir. Ayrıca incelenen problemin en önemli özelliği başlangıç şartlarında spektral parametrenin doğrusal olarak bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this paper, the concept of generalized spectral function is introduced for finite order tridiagonal symmetric matrices (Jacobi matrices) with complex entries. The structure of the generalized spectral function is described in terms of spectral data and normalizing numbers of the matrix. Inverse problems are investigated for tridiagonal N by N complex hamiltonians. Also the most important feature of the problem is that there is initial conditions, the spectral parameter linearly.