Darbe yüksek gerilim ölçüm sistemi tasarımı ve yapımı
Design and construction of impulse high voltage measuring system
  1. Tez No: 312273
  2. Yazar: SERKAN DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Özet: Bu tez çalışmasında; 200 Ms/s örnekleme hızına ve 1000 V giriş gerilimine sahip, yüksek çözünürlük ile genlik ölçümü yapan, genlik ve zaman parametrelerini otomatik olarak bir yazılımla hesaplayabilen, darbe şeklini çizebilen, kayıt edebilen ve rapor haline dönüştürebilen özelliklere sahip sayısal kaydedici ve 200 kV'a kadar yıldırım gerilimlerini yaklaşık olarak 250:1 oranında bölen yüksek darbe gerilim bölücüsünden oluşan darbe yüksek gerilim ölçüm sisteminin yapımına ve tasarımına yer verilmiştir.Yüksek darbe gerilim ölçümlerinde darbe voltmetreleri, standart osiloskoplar ve kayıt özellikli sayısal kaydediciler kullanılmaktadır. Darbe voltmetrelerini darbe gerilim ölçümlerinde kullanmak yeterli olmamaktadır. Çünkü darbe ölçümlerinde zaman parametrelerini ölçememektedirler. Standart osiloskoplar ile darbe gerilim ölçümlerinde genlik ve zaman parametrelerini ölçmemiz mümkümdür. Fakat kullanıcı, genlik ve zaman parametrelerini bulurken osiloskobun yakaladığı işaret üzerinde genlik ve zaman ayar düğmelerini elle hareket ettirerek genlik ve zaman parametrelerinin olduğu noktaları tespit eder ve çeşitli matematiksel işlemleri yaptıktan sonra işaretin genlik ve zaman değerlerini belirler. Bu yöntem uzun zaman alan ve hataya açık bir yöntemdir. Sayısal kaydediciler yüksek darbe gerilim çalışmaları için en ideal cihazlardır. Diğer sistemlerde kullanıcının yaptığı ölçme ve hesaplamaları özel olarak hazırlanmış olan yazılım otomatik olarak yapar.
Özet (Çeviri)
Abstract: This thesis is related to desing and construction of digital impulse high voltage measuring system with recorder which have 200 Ms/s sample rate and 1000 V input voltage and it?s software which have high measurement speed, high resolution, calculate the amplitute and time parameters automatically with software, draw the impulse shape, record the results, convert the results to a report and a resistive impulse divider up to 200 kV with divider ratio approximately 250:1.After dividing the high voltage signal to the measurable low voltage level, evaluation of this signal is made by high voltage measurement systems which are peakvoltmeters, digital recorders or oscilloscops. It is not enough to use the peak voltmeters at impulse high voltage measurements. Because peak voltmeters can not measure the time parameters.With standart oscilloscopes, it is possible to measure the amplitude and time parameters. But when the oscilloscope users want to find the voltage and time parameters, they have to move voltage and time cursors of oscilloscope manually of the signal shape on the screen. After determined the places of voltage and time parameters with cursors, the user have to make some various matematical calculations for determined the impulse signals voltage and time parameters. Users spent very long time and this method opening for user errors. Recorders are the most ideal measurement device for the impulse high voltage measurements. This measuring system can measure and calculate the impulse high voltage parameters with high time resolution and voltage resolution with special software so this instrument far from the user errors. At the same time, the measurement results are calculated more quickly and saved automatically.