Kablosuz algılayıcı/eyleyici ağlar ile web tabanlı ortam gözleme ve denetim uygulamsı
Web-based monitoring and control application using wireless sensor/actuator networks
- Tez No: 312272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kablolu ağ teknolojilerine göre üstün oluşlarından dolayı önemi her geçen gün artan kablosuz algılayıcı ağ (KAA) sistemlerinin kullanımı giderek daha yaygın hale gelmektedir. İlk zamanlarda yoğun olarak ortam gözleme ve izleme amaçlı olarak kullanılan KAA sistemleri günümüzde denetim amaçlı olarak da uygulama alanı bulmaktadır. KAA'lar; askeri, sağlık, tarımsal, endüstriyel ve çevresel alanlarda kullanılmaktadır.Tez çalışması kapsamında, kablosuz algılayıcı düğümlerden gelen verileri uzaktan görüntüleyebilmek amacıyla web tabanlı bir arayüz geliştirilmiştir. Fiziksel ortama rastgele bırakılmış algılayıcı düğümlerden gelen veriler erişim noktası yardımıyla bilgisayar ortamına aktarılmıştır. XML biçiminde bilgisayara gelen algılanmış veriler, geliştirilen soket uygulaması ile XML formatından ayrıştırılarak PostgreSQL veritabanına kaydedilmiştir. Veri tabanına kaydedilen veriler HTML, Php ve JQuery kullanılarak geliştirilen web tabanlı arayüz ile daha anlaşılır olarak kullanıcıya sunulmuştur. Yapılan çalışma ile, fiziksel ortamın anlık olarak web üzerinden görüntülenmesinin yanı sıra veri tabanına yazılan verilerin belirlenen bir amaca göre değerlendirilip işlenerek farklı istatistiksel bilgilere erişilebilmesi sağlanmıştır. Ayrıca, geliştirilen arayüz, sistemlerin uzaktan denetimini sağlayan bir test düzeneği ile de birleştirilerek, web tabanlı uzaktan denetim uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since it has a growing importance day to day because it is superior to the wired technologies, the utilization of Wireless Sensor Network (WSN) systems are increasing consistently. WSNs have been used for only monitoring and tracking purposes in the beginning, however; they are employed in control applications recently. WSNs are deployed in such the fields as military, medical, agricultural, industrial, and environmental.In this study, web-based interface software is developed in order to monitor the data sent by wireless sensor nodes remotely. The data coming from the sensors that are deployed in the environment randomly is delivered to the computer by means of the access point. The sensed data in XML format then inserted into the PostgreSQL database using the socket program developed, after the parsing process. The data stored in the database is presented to end user clearly by the interface program written using the web technologies; HTML, Php, and JQuery. By the study, not only the web based monitoring of the sensed data is provided concurrently, but also the data stored in the database can be accessed for the further statistical information. Moreover, web-based remote control application is implemented by means of integrating the interface developed with a testbed which performs remote control of systems.