Hanefîlerde sünnet-kıyas ilişkisi
Hadith-analogy relationship in Hanafian school
- Tez No: 312305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tezde genel olarak Hanefîlerce kabul edilen hadis ve kıyas telakkisine dair usuli bilgiler verilip, Hanefî mezhebindeki kıyas uygulamasının bazı hadislerin reddine sebep olup olmadığı, reddediliyorsa buna sebep olan diğer gerekçelerin bulunması hedeflenmiştir.Bu bağlamda Hanefî kaynaklarına göre haber-i vâhidin Kur'ân, sünnet, umumû belva, sahabe uygulamaları ve kıyasa arzı işlenmiştir. Örneklerle kıyasın haber-i vâhide ve haber-i vâhidin kıyasa takdim edildiği kabul edilen hadisler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In thesis generally is given some informations about the conformation hadith and analogy which is accepted by Hanafians and it is asking questions that is it reason or not that rejection some of hadith, if rejected it is aimed to find what the other reasons are.In this consept according the Hanafian records, it was worked up Quran, Sunna, matters of public (umum al-balwa), fullfilment of Sahaba, analogical reasoning (qiyas). It was examined hadith which was accepted that presented examples and to the /khabar al-wahid and Isolated Tradition/khabar al-wahid to the analogical reason.