المسائل الفقهية التي لا تتفق مع أصول المذهب عند الحنفية في مباحث الأدلة المتفق عليها
İttifak edilen delillerde hanefi mezhebinde mezhep usulüne uymayan fıkhî meseleler
- Tez No: 962250
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MAHMOUD AL ASSAF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: University of Jordan (Al-Jami'ah Al-Urdunia)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Fıkıh usulü, fıkhi hükümlerin kendisinden üretildiği bir ilimdir. Bu nedenle bir mezhebin fıkhi meseleleri, aynı mezhebin usul kurallarına uygun olmalıdır. Başka bir deyişle, ferî hükümlerin usul kurallarına uygun olması gerekmektedir. Fakat buna rağmen, herhangi bir nedenle mezhebin usulüne uymayan mezhebin fıkhi meseleler, o mezhepte vuku bulabilir. Bu çalışma, Hanefi mezhebinde fıkıh usulü ile uyuşmayan fıkhi meseleleri üzerinde ittifak edilen Kitap, Sünnet, İcma, Kıyas fıkhi deliller başlıklarında bulmayı, bu meselelerin ortaya çıkma nedenlerini belirlemeyi ve fıkıh usulü kitaplarında yer alan usul kurallarının fıkhi meselelere uygunluğunu belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmamın sonuçları şunları göstermektedir: Birinci olarak, Hanefilerde usule uymayan fıkhi meselelerin kavramı, Hanefilerin kitaplarında bulunan ve Hanefi fıkıh usulü kurallarına uymayan fıkhî meseleleri ifade eder. İkinci olarak, Hanefi imamlarının Hanefi fıkıh usulü kurallarına uygun olmayan hükümler ortaya koymaları İslam hukukuna uygun bir durumdur. Üçüncü olarak, bu fıkhi meselelerin ortaya çıkmasına yol açan sebepler arasında, imamların fıkhî meseleyi farklı anlamaları, başka bir usul kurallarını benimsemeleri, kolaylık veya ihtiyat yönünü seçmeleri ve bazı usul kuralını diğerlerine önceliklendirmeleri gibi önemli etkenler bulunmaktadır. Dördüncü olarak, usule uymayan fıkhi meseleleri Hanefi hukukçularının görüşlerini inceleyerek ve meseleyi mezhep usullerine uymadığını belirten beyanlarına başvurarak araştırabiliriz. Beşinci olarak, fıkhın ve usulün çoğu başlığı altında usule uymayan fıkhî meseleler bulmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The science of the principles of jurisprudence is a science from which jurisprudential rulings are deduced. Based on it, jurisprudential issues of a specific school must conform to its foundational principles. In other words, the subsidiary matters must align with the foundational rules. Nevertheless, there are jurisprudential issues that do not adhere to their principles for various reasons. This study aimed to elucidate the concept of jurisprudential issues that do not align with the principles of the Hanafi school, and to identify these issues within the Hanafi school's discussions of the Qur'an, Sunnah, consensus, and analogy. The study also aimed to determine the reasons behind these issues and the extent to which foundational rules are applied to jurisprudential matters in the books of Hanafi jurisprudential principles. Through my study, I have arrived at several conclusions, which are as follows: Firstly, the concept of jurisprudential issues that do not align with the Hanafi school's principles refers to subsidiary issues found in Hanafi jurisprudential books that do not fall under the purview of the foundational rules in Hanafi jurisprudential principles. Secondly, Hanafi scholars' deviation from the Hanafi jurisprudential principles is permissible in accordance with religious law. Thirdly, there are reasons that have led to the emergence of these jurisprudential issues, including the varying interpretations of scholars on subsidiary matters, their adoption of different foundational principles, their preference for certain opinions, and their prioritization of analogical reasoning over adhering to foundational rules. Fourthly, we can identify these jurisprudential issues by examining scholars' critiques of these matters from the perspective of Hanafi jurisprudential principles and through scholars' statements indicating that the matter does not conform to the principles of the school. Fifthly, Jurisprudential issues exist in most branches of jurisprudence and foundational principles.