Sosyal bilgiler ve okul öncesi öğretmenliğinde eğitim gören öğrencilerin mekan bilişi ve harita okuma becerisi
Spatial cognition and map-reading skills of students studying social studies education and pre-school education
- Tez No: 312313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BAYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, çalışma grubundaki öğrencilerin yaşadıkları coğrafi mekâna dair neler bildikleri ve bu bilgileri gösterme şekillerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışma bir durum (örnek olay) araştırmasıdır. Araştırma, Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilgiler ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümüne devam eden 1. ve 4. Sınıf 131 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Seçilen öğrencilerin mekânsal biliş ve harita okuma becerileri bölümlere, sınıflara, cinsiyetlere, yerleşim yerlerine, mezun olunan orta öğretim programına, mezun olunan lise türüne ve coğrafya dersi alma zamanına göre irdelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Coğrafi mekân olarak Aydın ilinin hava fotoğraflarından bir kesit alınarak, bütün grupların bazı özel konumlu yerleri kesit üzerinde göstermeleri istenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ?Mekân Bilişi Çalışması? formu kullanılmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencilerinin mekân bilişi ve harita okuma becerilerinin Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencilerininkine göre anlamlı olarak üstün olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen farklılıklar birçok değişkenle irdelenerek sonuçlar açıklanmış ve yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre coğrafya derslerinin okul öncesi bölümlerinde de okutulmasının ölçülen becerilerin gelişimine faydalı olacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a case study which aims to investigate what students in the study group know about the geographical space that they live in and the ways they show their knowledge related to it. The Participants of the study are 131 first-year and fourth-year students in total studying Social Studies Education and Pre-School Education at Adnan Menderes University. The spatial cognition and map-reading skills of the participant students were identified and compared according to their study programs, year of study, gender, geographical spaces they live in, high-school programs they studied, high-school types they graduated from and time of studying geography. As the geographical space, a cross section from the air photograph of Aydın province was taken and all participants were asked to show some of the places with special positions on the map. The `Spatial Cognition Form?, developed by the researcher, was used for collecting the data. As for the analysis of the quantitative data, frequency analyses, percentages, mean averages, standard deviations, t-test, and ANOVA test were employed.The findings of the study showed that the spatial cognition and map-reading skills of students studying Social Studies Education were significantly different from the ones studying Pre-School Education. The findings were explained and discussed considering the difference along with certain variables. The findings of the study revealed that teaching geography at Pre-School Education programs would support developing the skills measured in this study.