Türk Kamu Yönetiminde ve Güvenlik Hizmetlerinde hesap verebilirlik
Accountability in Turkish Public Administration and Security Services
- Tez No: 312363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MUTİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Kamu Yönetiminde ve Güvenlik Hizmetlerinde hesap verebilirlik ilkesinin incelenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde, hesap verebilirlik kavramı ele alınarak, hesap verebilirlik türlerine değinilmiştir. Kamu yönetimi kapsamında geleneksel ve modern anlayış içerisinde hesap verebilirliğin yeri araştırılmış ve güvenlik sektöründe hesap verebilirlik kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde güvenlik kavramı ve dünyadan hesap verebilirlik örnekleri incelenmiş, bu örneklerin olumlu ve sakıncalı yanları ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde Türkiye'de kamu yönetimi ve özellikle emniyet teşkilatı açısından hesap verebilirlik kavramının nasıl algılandığı irdelenerek, dünyada kamu yönetiminde reform hareketlerine değinilmiş ve Türkiye'de reform hareketleri kapsamında hesap verebilirlik uygulamaları incelenmiştir. Neticede yapılan literatür çalışması sonucunda Türkiye'de özellikle son yıllarda kamu yönetiminde ve güvenlik hizmetlerinde hesap verebilirlik kavramı üzerinde hassasiyetle durulduğu fakat uygulamada henüz istenilen düzeye ulaşılamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the principle of accountability in Turkish public administration and security services. In the first part of the study, the concept of accountability was examined and types of accountability were mentioned. Accountability was researched from the perspective of public administration in the traditional and modern understanding and focused on the concept of accountability in the security services. In the second part, the concept of security and examples of accountability around the world were examined and advantages and disadvantages of these samples were determined. In the third part, perceptions for the concept of accountability in the public administration in Turkey, especially for the police organization were examined and addressed public administration reform movements in the world and investigated accountability practices in Turkey within the scope of reform movements. As a result, it was determined that the concept of accountability in public administration and security services has already been discussed and also made some legal arrangements, especially in recent years in Turkey, but it has not reached desired level in practice yet.