Finansal krizler ve finansal risk yönetimi: Ege bölgesindeki işletmeler üzerine bir uygulama
Financial crises and financial risk management: An application about businesses in Aegan area
  1. Tez No: 312380
  2. Yazar: HATİCE KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada, 1990 yılı sonrası yaşanan finansal krizler ve özellikle günümüzde etkisini hala sürdürmekte olan ve neredeyse tüm ülkeleri etkisi altına alan 2008 krizi ve işletmeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yaşanan finansal krizler, makro ve mikro anlamda tüm ekonomik birimleri çeşitli derecelerde etkilemektedir. Bu etkilenmenin derecesi ülkeden ülkeye, firmadan firmaya değişebilmektedir. Çalışmanın amacı, 2008 krizinin Ege Bölgesi'ndeki işletmeleri nasıl etkilediği ve işletmelerin bu tür sorunlar karşısında hangi risk yönetim tekniklerini kullandıklarını belirlemektir. Kriz ve risk yönetimi gibi konular işletmelerin hayat evreleri konusunda bize bilgi verdiği için günümüzde önem verilen konular arasındadır. Her krizle birlikte işletmeler yeni sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da işletmeler açısından risk yönetiminin önemini ortaya çıkarmaktadır.Bu amaç doğrultusunda oluşturulan çerçeve öncelikle finansal krizlere dair bir kavramsal açıklama niteliğinde olup; finansal kriz kavramı ve türleri, finansal krizlerin temel göstergeleri ve nedenlerinin açıklanmasının ardından finansal risk yönetimine değinilmiştir. Sonuç bölümünde, 2008 krizinden işletmelerin hangi ölçüde etkilendikleri ve hangi risk yönetim tekniklerini kullandıkları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, financial crises after 1990 and 2008 crisis which affects nearly all countries and effects on the businesses are examined. Experienced financial crises in means of macro and micro economics affect different degrees of all economic units. The degree of this effect can change from country to country or firm to firm. This study?s aim is how 2008 crisis affect business in Aegean Area and determine that business use which financial risk management tecniques. Subjects like crisis and risk management are important because they give us life stages about business. With all crises, business come face to face new problems. This also expose risk management?s importance.In order to this aim, firstly conceptual explanations concerned with crises have been provided within the theoretical framework of this study, and than, the crisis concept and its forms, major indications and reasons of the crises and risk management have been explained. In conclusion chapter, 2008 crisis how affected the companies and companies use which risk management techniques are researched.