Stratejik maliyet yönetimi kapsamında sürece dayalı faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin analizi ve bir otel işletmesinde uygulama
The analysis of the time-driven activity-based costing method under the scope of the strategic cost management and a case study in a hotel business
  1. Tez No: 312391
  2. Yazar: ÇAĞRI KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
?Stratejik Maliyet Yönetimi Kapsamında Sürece Dayalı Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Yönteminin Analizi ve Bir Otel İşletmesinde Uygulama? isimli bu çalışma, Marmaris'de turizm sezonunda faaliyet gösteren dört yıldızlı bir otel işletmesinde uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, adı saklı tutulan bu otel işletmesinin faaliyette bulunduğu Mayıs-Ekim ayları arasında katlandığı maliyetlerin sürece dayalı faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemiyle hesaplanmasının, geleneksel faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemine göre, doğuracağı farklılıkları analiz ederek belirlemektir. Bu doğrultuda ilk önce, sürece dayalı faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi, güncel literatür kapsamında analiz edilmiştir. Çalışmada temel hipotez, ?sürece dayalı faaliyet tabanlı maliyetlemenin, geleneksel faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemine göre, daha doğru maliyet bilgisi sağladığı? şeklinde belirlenmiştir. Bu hipotez, seçilen otel işletmesinde uygulanmıştır.Çalışmada yöntem olarak, örnek olay yöntemi benimsenmiştir. Bu yöntemin seçilmesinin nedeni, araştırmanın yapıldığı otel işletmesinde konuyu uygulayabilme; çıkan olayları anında gözlemleyebilme ve sonuçları değerlendirebilme olanağı vermesidir.Çalışmanın materyalini birincil ve ikincil veriler oluşturmaktadır. Birincil veriler, uygulamanın gerçekleştirildiği otelde çalışan yönetici ve işgörenleri ile doğrudan yapılan görüşmelerdir. İkincil veriler ise, konuyla ilgili olarak, literatürde yer alan yerli ve yabancı kaynaklardan sağlanan bilgilerdir.
Özet (Çeviri)
This study named as?Analysis of Time-Driven Activity Based Costing Method in Scope of the Strategic Cost Management and Case Study in a Hotel Business? has been developed and applied in a Four Stars hotel in Marmaris which runs only during the tourism season between May-October. The aim of study is to analyse and determine the possible differences between the costs that the hotel incurs according to the time-driven activity based costing method versus traditional activity-based costing method. To that aim, first time-driven activity based method is analyzed within the scope of current literature an application is done in the chosen hotel. The main hypothesis of the study is put forward as ?The cost information procured by time-driven activity based costing is more precise than the information provided by traditional costing method.?The method adopted for this study is the ?case study method?. The logic behind choosing that because method is that; it provides an opportunity fort he application of the subject; questioning and observation of the various events in real time and place when they occur; and an evaluation of them afterwards in the chosen hotel.The materials of the study are made up of the primary and the secondary data. The primary data has been derived directly by interviewing the managers and staff working in the hotel in which the study was done. The secondary data has been obtained from the domestic and foreign literature sources related to the subject.