Türkiye'de siyasi partilerin dış politika programları (1983-2007)
Foreign policy programs of the Turkish political parties (1983?2007)
- Tez No: 312390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATAKAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu çalışma, Türk siyasal hayatında önemli roller üstlenmiş olan siyasi partilerin dış politika konusundaki yaklaşımlarını, 1983 ile 2007 yılları arasında incelenmesini içermektedir. Türk siyasal partilerinin geleneksel Türk dış politikası çerçevesinde izledikleri yöntem ve açılımların daha iyi anlaşılması için Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan 2007 yılına kadarki dönemde, Türkiye dış politikasının kısa bir analizi yapılmıştır. Bunu yaparken iç dinamiklerin önemi de yadsınmamıştır.Kavramsal çerçevenin oluşturulması amacıyla çalışmada öncelikli olarak dış politika, siyasi partiler ve siyasi partiler üzerinde etkili olan faktörlerin tanımlanması yoluna gidilmiştir. Daha sonra Türk dış politikasının tarihsel süreci ve bu süreç üzerinde etkili olan faktörler ele alınmış, 1980 sonrasında öne çıkan Türk siyasi partilerinin dış politika programları ile hükümet programları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dolayısıyla bu çalışma, literatürde daha önce bakir kalmış bir alan olan 1980 sonrası Türk siyasi partilerinin dış politika yaklaşımlarını ele alarak, Türk dış politikasının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlama amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which assumed an important role in Turkish political life of political parties on foreign policy approaches, and includes between 1983 and 2007. Turkish political parties within the framework of Turkish foreign policy pursued by traditional methods and initiatives to be understood well from the foundation of the Republic of Turkey during the period until the year 2007, a brief analysis of Turkey's foreign policy is being made. In doing so, the importance of internal dynamics does not ignore.In this study in order to establish the conceptual framework, our priority is to identify the foreign policy, political parties and the factors that are effective on political parties. Subsequently, the Turkish foreign policy in the historical process and the factors that influence this process was handled and the Turkish political parties after 1980, the outstanding foreign policy programs and government programs tried to put out. Therefore, this study aim to discuss the area previously left untouched foreign policy approaches by addressing the post-1980 Turkish Political Parties in the literature, are intended to contribute to a better understanding of Turkish foreign policy.