Önyapım betonarme panel elemanlı konutlardaki yapı elemanlarının 'yaşam sağlığı' amacı açısından fayda-değeri analizine göre irdelenmesi
  1. Tez No: 3124
  2. Yazar: SERPİL SÜLDÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Konut sorununun çözümünde çok sayıda ve kısa sürede konut üretiminin sağ lanması için endüstrileşmiş yapım sistemlerinden yararlanılması gerekmek tedir. Bu çalışmada ülkemizde uygulanan endüstrileşmiş konut yapım sistemlerinin sağlıklı ve konforlu bir iç ortam iklimi yaratmaları açısından durumları nın incelenmesine çalışılmıştır. Çalışmada“Önyapım betonarme panel elemanlı konut örneklerindeki : yapı elemanları, kullanım (fayda) değeri analizine göre ”yaşam sağlığı" amacı hiyerarşi sindeki alt amaç ve değer kriterlerini yerine ge tirebilmeleri derecelerine göre değer kazanmışlardır. Birinci bölümde, Türkiye'de konut sorunu başlığı altında konut sorununa ve çözümü için endüstrileşmiş yapım sistemlerine yönelmenin gereğine ve ülke için uygun teknoloji seçimine değinilmiştir. İkinci bölümde, yapım sistemleri, endüstrileşme ve endüstrileşmiş konut yapım sistemlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Önyapım betonarme panel elemanlı konut örneklerinin karşı laştırılmasında kullanılacak değerlendirme yönteminin tanıtılması ve ama cın saptanması yer almaktadır. Dördüncü bölümde, genel olarak panel sistemler ve betonarme sistemler tanıtılarak, genel özellikleri, malzemeleri, sınıflandırılmaları, ve boyutsal koordinasyon yer almaktadır. Ayrıca panel sistem elemanlarının sınıflandırılmaları ve belirlenen ilgili değer kriterleri açısından özel likleri de ayrıntılı olarak yer almaktadır. Beşinci bölümde, alternatif örneklerin karşılaştırılmasında kullanılacak alt -amaç ve değer kriterlerine ait genel kavramlar belirtilmekte, ölçüle bilir hale dönüştürülmeleri için gerekli bilgiler verilmekte ve değerlen dirmede kullanılacak değer kriter eğrileri saptanmaktadır. VIIAltıncı bölümde, önyapım betonarme panel elemanlı konutlara ait belirle nen örneklerin karakteristikleri tanıtılmakta ve iç çevre alt amacına a- it değer kriterlerine göre hesaplamaları yapılmaktadır. Yedinci bölümde, altıncı bölümde karakteristikleri incelenen konut örnek lerine ait yapı elemanlarının, beşinci bölümde belirlenen kriter eğrile rine göre sınanması yapılmakta ve saptanan değerler tablolanmaktadır. Sekizinci bölümde, alternatif konut örneklerinin fayda-değeri analizine göre karşılaştırılma sonuçları ve yorumları yer almaktadır. Elde edilen sonuçlara göre önyapım betonarme panel elemanlı konutlara ait incelenen örneklerde E-K/l ve E-P/l en yüksek puanları almışlardır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY For rapid and numerous housing production in solving housing problems the utilization of industrialized building systems is required. In this study the applied industrialized house building systems in our country have been studied in order to determine whether they create a healthy and comfortable interior living place. In this study examples of houses, which are made of precast concrete and have got panel components, have gained value according to the subpurpose(aim) in the hierarchy of“ life health ”and the degrees of values criterias realiza tion. In the first chapter, the housing problems and the requirement of industri alized construction systems in solving and preference of appropriate technology for country have been discussed. The second chapter includes the construction system! industralization, indust- ralized house building systems. In the third chapter, the introduction of evaluation method which will be used in the comparison of examples of houses which are made of precast conc rete and have got panel component and the determination of purpose have been studies. In the fourth chqpter, generally introduction of panel systems and concrete systems, and their general properties, materials and combinations have been discussed. In the fifth chapter, general terms of subpurposes, and value criterias, which will be used in the comparison of alternative examples, are being discussed. In the sixth chapter, characteristics of examples of houses which are made of precast concrete and havegot panel componetsts, are being introduced and their value criterias are being calculated according to the subpurpose of internal surrounding. In the seventh chapter, building components of houses, whose characteristics have been studied in the sixth chapter, are being tried according to the cri teria diagrams and the obtained values are being given in tables. IXThe eighth chapter contains the results of comparison and interpretations of examples of alternative houses according to the use-value analyse.