Organize sanayi bölgelerinin kent ekonomisine katkısı: Malatya örneği
Organized industrial zones contribution of the city economy: Example of Malatya
- Tez No: 312424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KIRIMHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Economics, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sanayi, ülkelerin gelişmesinde ve ekonomik kalkınmada önemli rol oynamaktadır. 18.yüzyılda İngiltere'de başlayan ve kısa zamanda Avrupa'ya yayılan sanayileşme, Avrupa'da ve dünyada önemli değişikliklere yol açmıştır. Öncelikle toplumsal sınıfların yapısında önemli bir değişiklik yaşandı ve Burjuva-İşçi Sınıfı ayrımı derinleşmeye başladı. Sanayinin gelişmesi kentlerde nüfusun artmasına neden olmuş, kentleşmeyi etkilemiştir.Bir başka açıdan hızla sanayileşen ve üreten ülkeler, büyümeye başlamış ve uluslar arası alanda söz sahibi olmuşlardır. Sanayinin kalkınmada öncelikli olduğu kanıtlanmıştı. Bu durum ise, sanayinin daha planlı ve programlı yürütülmesi gerektiğini gösterdi. Bu planların başında Organize Sanayi Bölgeleri'ni yaygın hale getirmek vardı. Çünkü Organize Sanayi Bölgesi ile sanayi belirli bir alanda toplanmış olacak ve özellikle kentleşme açısından önemli katkı sağlayacaktı. Ayrıca yatırımcılara ekonomik kolaylıklar ve fırsatlar sunmaktaydı.Bu çalışmada öncelikle sanayinin ortaya çıkışı, sanayi bölgelerinin oluşturulması, sanayi bölgelerinin Organize Sanayi Bölgesi haline gelmesi konuları üzerinde durulmuştur. Çalışmada ayrıca, Malatya Organize Sanayi Bölgesi hakkında gerekli bilgiler aktarılarak sonuç bölümünde Organize Sanayi Bölgeleri'nin gelişimi için önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industry, play an important role to the countries growth of and economic development. In 18. century, beginning in England and soon spread to Europe, industrialization, in Europe and the world has led to significant changes in. First of all, there was significant change in the structure of social classes and class distinction between the bourgeois-worker started to getting deeper. Development of industry have caused increase in cities population, has affected urbanization.Another point of industrializing rapidly and producing countries, started to grow and have been a voice in the international arena. Development of the industry has proven to be primarily. In this status, showed that people industries should be planned and scheduled execution. These plans were beginning to make common Organized Industrial Zones. Because Organized Industrial Zone and the industry will be collected in a given field and would provide an important contribution, especially in terms of urbanization. Also industry offers to the investors the economic facilities and opportunities.In this study, at first, the emergence of the industry, the creation of industrial zones, has focused on industrial areas to become Organized Industrial Zone. In this study also has been by transferring the necessary information about the Malatya Organized Industrial Zone. In conclusion, there are suggestions for the development of industrial zones