Türkiye'de profesyonel hastane yöneticiliği: Kamu yönetimi açısından bir inceleme
Professional hospital management in Turkey: A study in terms of public administration
  1. Tez No: 312427
  2. Yazar: EBRU TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. MUSTAFA ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yönetim biliminin özel bir dalı olan hastane yönetimi, kendine has yöntemleri ve işlevleri ile günümüzde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Hastane yönetimi ilk ortaya çıktığı dönemlerden farklı olarak sadece tıbbi hizmetlerin yönetimini kapsamamakla birlikte; buna ek olarak, çalışan ve hastaların eğitimini, hastane çalışanlarının yönetimini, kaynakların yönetimini, hastane içi ve dışı kişilerarası ilişkileri içinde barındıran oldukça kapsamlı bir örgüttür.Bu karmaşık, çok yönlü ve kendine has özelliklerinden dolayı hastanelerin etkin bir yönetime ve kapsamlı bir örgütlenmeye ihtiyacı vardır. Her ne kadar yeterli düzeyde ekonomik güçle, hastanelerin verimli bir şekilde faaliyet gösterebilmesi, nitelikli ve yardımcı tıp, mali, idari personel sayısı, yeterli araç gereç ve tıbbi cihazl ve kaynaklara bağkı olsa da, bu durum hastanelerin tam anlamıyla verimli hizmet verdiğinin bir göstergesi sayılmamalıdır. Çünkü çalışan bireylerin anlaşılması, fiziksel ve teknik organizasyonlar ve kontrolleri, bunların seçimi, yerleştirilmesi ve düzenlenmesi, hizmetin kesintisiz devamı, kişilerarası ilişkiler, ücret yönetimi ancak etkin ve verimli bir yöneticilik anlayışı ile mümkündür.Son zamanlarda gerek dünya nüfusunun artması gerekse teknolojik atılımlar hastane yönetimi kavramına profesyonelliği eklemiştir. Bu durum artık bundan böyle hastane yöneticiliğini bir meslek olarak ele alınması gerektiği fikrini doğurmuştur. Bu çalışmada hastane yönetiminde profesyonelleşme ve profesyonel hastane yöneticiliği ile bu tür yönetim yaklaşımının yaratabileceği olumlu etkiler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Management of private hospitals, which is a branch of management science, with its own methods and functions is quite an important place today. Hospital management first emerged in different periods, not only medical services along with management but also training of staff and patients, hospital staff management, resource management, interpersonal relationships inside and outside the hospital within the organization that hosts a very comprehensive.Because of complex, multifaceted and the unique features of the hospitals need to organize an effective and comprehensive management. Although enough levels of economic power, demonstrate the hospitals operating in an efficient manner, and the help of qualified medical, financial, administrative, number of personnel, adequate equipment and medical equipment-and resources, that mean not hospitals counted fully efficient service. Because understanding of the staffs, physical and technical organizations and their controls, their selection, placement and arrangement, non stop service, interpersonal relations and wage management is possible with an effective and efficient management approach.Recently, world population and technological breakthroughshas added to the concept of hospital management. This stuation adressed that the hospital management must be taken as a job. In this study, hospital management and this kind of professional management's positive effects have been addressed.