Reagan'ın Ortadoğu'da çevreleme politikası ve İslami hareketlerin bu politikadaki rolü
Reagan's containment policy in the Middle East and the role of Islamic movements in this policy
  1. Tez No: 312448
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çevreleme politikası, ABD'nin Soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği'ne karşı izlediği temel stratejisi olmuştur. Bu dönemde, ABD temel olarak Sovyetler Birliği'nin kontrolü altındaki Avrasya ?heartland?ını çevreleyen bölgeyi denetim altına almayı amaçlamıştır.Yumuşama döneminin başlamasıyla birlikte ABD ve Sovyetler Birliği arasında yaşanan Soğuk Savaş, Avrupa'dan ziyade Üçüncü Dünya'da, özellikle Ortadoğu'da yoğunlaşmaya başladı. Bunun sonucunda ABD, Ortadoğu bölgesini ulusal çıkarları açısından ?üçüncü güvenlik bölgesi? ilan etmiş ve özellikle Reagan döneminde bu bölgeyi politik ve askeri olarak kontrol altına alabilmek için stratejiler geliştirmiştir.1970'ler boyunca yükselişte olan İslami Hareketler, bu stratejilerde ABD'nin bölgedeki çıkarları açısından yarar sağlayacağı önemli bir role sahip olmuştur. ABD, abartılı bir Komünizm ve Şii radikalizm tehdidinin varlığını öne sürerek yalnızca ?ılımlı? İslam'ı benimseyen ülkeleri değil, aynı zamanda radikal grupları da desteklemiş ve böylece bölgedeki çıkarlarını gerçekleştirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
?Containment policy? had been the main strategy implemented by the United States against the Soviet Union during the Cold War. In this era, the U.S. mainly aimed to control the region around Eurasian heartland which was under control of the Soviet Union.By the begining of detente in Europe, Cold War between the U.S. and The Soviet Union became intense in the Third World especially in the Middle East rather than Europe where the Cold war centered until 1970s. Whereupon the U.S. identified the Middle East as a ?third security zone? which was vital for her national interest and especially during the Reagan administration, the U.S. produced strategies to get the region under control politically and militarily.In these strategies, Islamic movements which upheaved throughout 1970s had a central role that the U.S. benefited these movements in realizing her interest in the region. By claiming the expansionism of both the Commünism and Shi?i radicalism in the region, the U.S. not only supported the states which adopted ?moderate? Islam but also the radical Islamic movements. Thus, She tried to realize her interests in the region.