Türkiye'de orta ölçekli kentsel alanlar ve yönetim sorunları: Kuşadası-Söke kentsel alan örneği
The management problem of the medium sized urban areas in Turkey: Söke?Kuşadası case
- Tez No: 312447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NEVAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kamu Yönetimi Biliminin en önemli konularından biri olan yerel yönetimler başlığında incelediğimiz, orta ölçekli kentsel alanların yönetim sorunları ve yerel yönetimlerin en önemli unsuru olan belediyeler özellikle orta ölçekli belediyelerin yönetim sorunlarına, hukuki konumlarına ve bu alanlar için önerilmiş yönetim alternatiflerine değinilmiştir.Araştırmamızda; Genelde orta ölçekli kentsel alanların sorunları, özelde ise, Söke ? Kuşadası Kentsel Alanının yönetim sorunları, bölgedeki parçalı yapıdan kaynaklanan yönetim sorunları ve bunlara çözüm, bu alan için farklı yönetim alternatiflerinin uygunluğu sorusuna cevap aranmıştır.Orta ölçekli kentsel alan yönetim modelleri başlığını taşıyan araştırmanın birinci bölümünde; kent, kentsel alan, orta ölçekli kentsel alan, metropoliten alan tanımlanmış, bunlara ilişkin yönetim modelleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye'deki hukuki düzenlemeler ele alınmıştır, üçüncü bölümde ise; Söke- Kuşadası kentsel alanları, gelişimi ve bölgenin koşulları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise Söke, Kuşadası ve Selçuk kentlerinde yapılan alan araştırmasının sonuçları SPSS Programı ile analiz edilmiştir. Sonuç ve öneriler kısmında bulguların değerlendirilmesi ve sonuç kısımları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Management problems of medium sized urban area in local governments and the municipality which is the most important factor in local government topic is a very important subject for public administration science. Medium sized urban area?s management problems, their legal status and proposed management alternatives for these areas are the subjects touched on in this thesis.In our thesis; some answers looked for about; management problems of medium sized urban area especially Söke ? Kuşadası urban area management, management problems resulted from divided administrative structure in this region and can the different management alternatives carry out for his region.Urban, urban area, medium sized urban area, metropolitan area are characterized and the management alternatives examined about these urban areas in the first part of thesis which is headed management alternatives for medium sized urban ares. The legal arrangements about these subjects examined in Turkey in the second part. Söke, Kuşadası urban areas, urban developments, and the conditions of this region are explained in the third section. In the forth part of the thesis; results of the field researh in Söke, Kuşadası and Selçuk urban areas are analyzed with SPSS Programme. Assessments of the findings in the ending part named results and proposes.