Azerbaycan'da faaliyet gösteren çokuluslu işletmelerde insan kaynakları yönetimi
Human resource management in operating multinational enterprises in Azerbaijan
- Tez No: 312450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BADER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Azerbaycan, SSCB'nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan ettikten sonra sahip olduğu zengin doğal kaynaklarıyla dünyaca ünlü çokuluslu işletmelerinin dikkatini çekmiştir. Azerbaycan'ın sahip olduğu en önemli doğal kaynağı petrol ve doğalgazdır. Doğalgaz ve petrol, Azerbaycan ekonomisinin canlanmasında, en önemli kaynaktır. Bu nedenle, piyasa ekonomisinie geçiş sürecinde ekonomik faaliyetlerin temelinde de bu iki ürün etrafında oluşan sektörler öne çıkmaktadır. Azerbaycan'da faaliyet gösteren ve bu çalışmada incelenen çok uluslu şirketlerin önemli bir bölümü enerji alanında faaliyet göstermektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, çokuluslu işletmelerin uluslar arası faaliyetleri ile ilgili kavramlar kısaca açıklanmaktadır.İkinci bölümde, uluslar arası insan kaynakları yönetiminin gelişimi ve fonksiyonları ayrıntılı olarak incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, Azerbaycan'da en büyük yatırıma sahip olan çokuluslu işletmelerden birinde, insan kaynakları yönetimini nasıl uyguladığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan, which declared its independence after the collapse of the USSR owned by the rich natural resources have attracted the attention of famous multinational enterprises. The most important natural resources of Azerbaijan are oil and natural gas. Gas and oil are the most important resources on revival of economy in Azerbaijan, especially in the provess of transition to market economy.In the first part of this study international activities and related concepts of multinational enterprises will be described briefly. In the second part, development and functions of international human resource will be examined in detail.In the third section, will be examined how is the application of human resources management, which has a largest investment on one of multinational enterprises in Azerbaijan.