Bilgi teknolojileri proje yönetimi ve başarı koşulları
IT project management and success constraints
- Tez No: 312455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ARCAN TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Değişen ve gelişen teknoloji ürün ve hizmet üretiminde rekabeti artırmış, işletmeleri üretimde bu gelişime ayak uydurmaya yöneltmiştir. Bu anlamda işletmeler projelerini gerçekleştirmede bilimsel proje yönetimi tekniklerini kullanmaya başlamışlardır.Projeyi başlangıç ve bitiş zamanı belirlenmiş, bir amaç doğrultusunda yazılı hale getirilmiş, bütçe ve zaman kısıtıyla tanımlanmış geçici ve her biri birbirinden farklı iş aktivitesi olarak, proje yönetimini ise belirli amaç ve hedeflere ulaşabilmek için isletme kaynaklarının verimli ve etkin bir şekilde planlanması, organize edilmesi, yönetilmesi ve kontrolü olarak tanımlayabiliriz.Başarılı veya başarısız bilgi teknolojileri projelerinin tanımı, uzun yıllardır tartışılan bir konudur. Başarılı bilgi teknolojileri projeleri genellikle, iş hedeflerinin karşılandığı, zamanında ve planlanan bütçe dahilinde iş ihtiyaçlarının giderildiği projeler olarak tanımlanmaktadır. Projelerin başarısını etkileyen faktörleri belirlemeye yönelik çok sayıda araştırma yapılması ve farklı cevaplar bulunmasına rağmen, proje başarısını etkileyen etmenlerden en önemlileri olarak kullanıcı katılımı, yönetim desteği, gerçekçi ihtiyaçlar ve başarılı tahminler olarak karşımıza çıkmaktadır.Çalışmamızda bilgi teknolojileri proje yönetimi, proje yönetimi bilgi alanları anlatılmış, bilgi teknolojileri projelerindeki başarı koşulları incelenmiş ve ülkemizde projelerin başarısını etkileyen etmenlerin belirlenmesi amacıyla uygulama çalışması yapılmıştır. Araştırmamız sonucunda elde edilen sonuçlar, İsveç ve Avustralya'daki sonuçlarla da karşılaştırılarak çalışmamız içerisinde ayrıntılarıyla anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The changing and improving technology has increased the competition in providing product and service, and had directed entities to work in accordance with there improvements. To realize their projects, the entities have started to use scientific project management techniques.We can define project as a working activity which has certain beginning and ending date, based on a purpose, and defined with budget and time limit, and Project management as efficient planning, organization, management and control of resources in order to reach certain goals.Successful or failed software projects have been discussed for many years. Successful IT projects are often defined as meeting business objectives, deliver on time and within budget and meeting requirements. Although there are different studies to identify different factors that contribute to software projects and different answers to it, most common factors that lead to project success are user involvement, management support, realistic requirements and good estimations.In this study, information technology project management, knowledge areas of project management, success factors that lead to project success are investigated and in order to determine success factors that contribute to project success in our country questionnaire is applied. The results which are also compared with results from Sweden and Australia are explained in the study.