Hidroelektrik santrallerde proje yönetimi
Project management in hydroelectric power plants
- Tez No: 373790
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Projeler zaman ve kaynak kısıtlılığı bakımından benzerlik gösterse de, inşaat projelerini diğer projelerden ayıran bazı özellikler vardır. Dış faktörler üretim üzerinde önemli etkiye sahiptir; bu nedenle inşaat projelerinde risk ve belirsizlikler üst düzeydedir. İnşaat proje yöneticileri değişik teknolojileri ve değişik işçi ve ekipman alternatiflerini değerlendirmek, bununla beraber hava koşulları, malzeme eksikliği, işçi sorunları, bilinmeyen yer altı koşulları ve zaman ve maliyet tahminleri gibi hususları dikkate almak zorundadır. Tüm bunların yanında ihtiyaçların çeşitlenmesi, nüfusun artması, teorik bilgi, teknik, teknolojinin, ilave olarak maddi kaynakların ilerlemesiyle birlikte projelerin boyutları büyümüştür. Bu büyüme, projelerin eski teknikler ile bir kişinin her detayı tecrübe ve bilgisiyle yönetebileceği seviyeleri aşmış, hatta imkânsız hale getirmiştir. Bu sürecin sonucunda proje yöneticilerinin detaylara hâkim olması zorlaşmış ve proje yönetimini kolaylaştırıcı tekniklerin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada, hidroelektrik lisanslama ile ilgili mevcut mevzuat ile proje yönetimiyle ilgili literatür taranmıştır. Türkiye'nin enerji kullanımı ve hidroelektrik potansiyeli, hidroelektrik santraller, dünyada kabul görmüş bir proje yönetim standardı tanıtılmış ve bir proje yönetim tekniği olarak HES projesinin fazlara ayrılması önerilmiştir. Proje yönetimi başarı faktörleri karşılaştırılarak ortak kriterler belirlenmiştir. Hidroelektrik Santrali Projelerinde proje yönetiminin getirdiği faydalar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Limited timeframe and resources are common characteristics of all projects, nevertheless there are several specific features which make construction projects different. External factors have a significant impact on work process; this situation imposes uncertainty factors with considerably high risks. The construction project managers should evaluate various technologies, work force and equipment alternatives; in addition they should take into consideration such factors as weather conditions, lack of materials, manpower availability and issues, uncertain underground conditions, time and cost problems. In addition to all the above stated, increasing diversification of needs, population growth, theoretic knowledge and technology with more available financial resources, all these factors enhances the project scales. This growth has overcome the levels of old project management style, where one person could manage all details using his own knowledge and experience. As a result of this process it became more difficult for project managers to master all the details, thus alleviating techniques of project management became a must. The process of this research includes a wide range of literature review on legislative regulations on hydroelectric licensing and project management. It comprises energy use and hydroelectric potential of Turkey, hydroelectric power plants, internationally proven project management standard and as a technique of project management it was proposed to divide Hydroelectric Power Plant Project into phases. Using a comparison method, there were analyzed and identified most common project management success criteria. As a result, there were identified and presented the benefits of HEPP (Hydroelectric Power Plant) project management.