Yönetici eğitiminde e-öğrenme yöntemi: Bir elektronik işletmesinde araştırma e-Learning method in manager training: Research at an electronic company
- Tez No: 312471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. BARIŞ BARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Eğitim faaliyetlerinin bireysel ve örgütsel performans üzerindeki olumlu etkisi ve yönetim işlevinin giderek artan önemi, işletmelerin yönetici eğitimi faaliyetlerine her geçen gün daha fazla önem vermesini sağlamıştır. İşletmeler, yönetici eğitimi faaliyetlerini planlarken; eğitim amaçları, eğitim verilecek konu ve eğitime katılacak kişiler gibi etkenleri göz önünde bulundurarak en uygun eğitim yöntemini seçerler. İş yapma yöntemlerinin değişimi eğitim konusunda da etkili olmuştur. Çalışanlarının beklentilerine cevap verebilmek ve onların ihtiyaç duydukları bilgiyi, istedikleri yer ve zamanda elde etmelerine olanak sağlamak isteyen işletmeler, bu duruma olanak sağlayan bir eğitim yöntemi olarak e-öğrenmeyi hızla benimsemiş ve yönetici eğitiminde kullanılan yaygın bir araç haline getirmiştir. Bugün gelinen noktada, çağın ve rakiplerinin gerisinde kalmak istemeyen işletmeler eğitim stratejilerini oluştururken e-öğrenme uygulamalarına yer vermektedirler. Bu çalışma, e-öğrenmenin yönetici eğitiminde kullanılan bir yöntem olarak incelenmesi ve bu yöntemle eğitim alan yöneticilerin yönteme ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacı taşımaktadır. Çalışmanın bulguları, e-öğrenmenin üstün ve zayıf yönlerini göstermekte ve geleneksel yöntemlerle kıyaslamamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Positive impact on individual and organizational performance of educational activities and the growing importance of the management function has provided to due consideration to the activities of management training. Establishments consider the training aims, training subjects and people who will join the training while planning the activities of manager training and they choose best methods for themselves. Change in methods of doing business has been effective in also about training. While planning the activities of management, establishments choose the most appropriate training methods with considering the factors such as the training aims, training subjects and people who will join the training. The establishments, who wanted their employees to acquire the necessary information on time and whereever they demand, adopted e-learning immediately as a training method and made it a common tool used in manager training in order to enable the case. The establishments, who do not intend to become outdated, give place to e-learning applications while preparing their training strategies. This study aims to investigate e-learning as a method, which is used in manager training and determining the aspects of the individuals, who get trained by this method. Results of the study show the inferior and superior sides of e-learning compared to traditional training methods.