İnternet üzerinden satın alma yapanların e-perakende sitelerine yönelik güven oluşturmalarında kullanıcı yorumlarının etkisi: Tüketici elektroniği ürünlerinde bir uygulama
The effect of user comments to build trust through the e-retail websites the consumers make shopping from: An application on consumer electronics
- Tez No: 312470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE FİGEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnternet sisteminde meydana gelen gelişmeler, pazarlama da dahil olmak üzere birçok alanı etkilemiştir. İşletmelere yeni fırsatlar yaratmış, pazarı da daha rekabetçi yapmıştır. Daha çok işlemin sanal ortama taşınması tüketicilere hız, zaman, gibi avantajlar sağladığından e-ticaret hacminde de önemli gelişmeler meydana getirmiştir. Ancak, internet pazarlarının cazip olması kötü niyetli kişileri de bu alana çekmiştir. İnternet ortamının doğasından kaynaklanan belirsizlik ve denetimin yeterince yapılamaması, güvenlik problemlerini de beraberinde getirmiştir. Bu sebeple tüketiciler, alışveriş yapacakları e-perakende sitesini güven algılarına göre belirlemeye başlamışlardır.Bu çalışmayla, tüketicilerin e-perakende sitelerine yönelik güven oluşturmalarında kullanıcı yorumlarının etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sakarya Üniversitesi öğrenci ve personelinden oluşan 350 kişi seçilmiş ve bu kişilerden elde edilen veriler faktör analizi, t-tesi ve varyans analizi (anova) ile analiz edilmiştir. Analiz sonucu elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, kullanıcı yorumlarının e-perakende sitelerine yönelik güven oluşturmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments of the internet systems affect many areas include marketing. As well as it creates new opportunities for organizations, it also makes the market more competitive. The transfer of more transactions to virtual environment, provides some advanteges like speed and time to customers. This creates important developments at e-trade volume. But, due to the internet markets becomes more attractive, frauds have been dragged to this area. Uncertainty results from the nature of virtual environment and insufficient controls, cause security problems. Because of this, customers start to determine their e-retail web sites that they do shopping, according to their trust perception.With this study it?s aimed to determine the effects of user comments that composes trust to e-retail web sites by customers. 350 people existing of students and employees were selected from Sakarya University. After that, the data gained from the sample size, analyzed with factor analysis, t-test and analysis of variance (anova). When the results obtained from analysis evaluated, the conclusion that user comments affect trust perception over e-retail web sites has been reached.