Mali sürdürülebilirlik: Teori ve Türkiye uygulaması
Fiscal sustainability: Theory and Turkish practice
  1. Tez No: 312520
  2. Yazar: AYŞE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma Türkiye'de 1980 yılından günümüze kadar uygulanan ekonomi politikalarının gelişimini ele alarak başlamaktadır. Bu amaçla son otuz yıldır yaşanan ekonomik krizler ve uygulanan politikalar Türkiye örneğinden okunmaktadır. Çalışmanın amacı 1980-2010 dönemi için Türkiye'de mali sürdürülebilirliği ampirik olarak analiz etmektir. Çalışmada kullanılan verilere öncelikle birim kök testi uygulanmış ve sonuçlar verilerin seviyelerinde durağan olmadığını göstermiştir. Bütün değişkenler birinci farklarında durağan bulunmuştur. Ardından uzun dönem eş-bütünleşme ilişkisi Johansen (1988) testi kullanılarak incelenmiştir. Son olarak mali sürdürülebilirliğin test edilmesi için Hakkio & Rush (1989)'ın ve Quintos (1995)'un modelleri kullanılmıştır. Mali sürdürülebilirlik literatüründe ilk defa bu çalışma yenilikçi bir bakış içermektedir. Kamu gelirleri ve kamu harcamalarının etkilerinin ayrı ayrı ortaya konulabilmesi için analizler söz konusu kalemler ayrıştırılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar 1980-2010 dönemi için Türkiye'de mali sürdürülebilirliğin zayıf formda olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study embarks upon the development of economic policies which have been applied since 1980 to the present in Turkey. For this purpose, economic crises and policies which are implemented in the last three-decade are discussed. The aim of this study is to assess emprically the sustainability of fiscal policy for Turkey over the period of 1980-2010. First of all time data unit-root tests are used, the result show that the variables are not stationary in level. All variables are stationary in first differences. Secondly, we test the long-run relationship between variables for which Johansen (1988) co-integration approach has been used. And finally, in the study to assess fiscal sustainability Hakkio & Rushs? (1989) and Quinto?s (1995) models are used. This study contains an innovative feature on fiscal sustainability literature. Analyses are modified by including various components of expenditure and revenue in order to be able to examine their separate effects. The evidence of the estimations reveals that fiscal sustainability is weak for Turkey over the period of 1980-2010.