Küreselleşme sürecinde sosyal yardımların bireyin özsaygı düzeyine etkisi bağlamında dönüşümü ve etkinliği
Transformation and efectiveness of social assistances in the context of their effect to individual self-esteem level in process of globalization
  1. Tez No: 312566
  2. Yazar: EMİRALİ KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜRHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Sosyal yardımların psiko-sosyal etkileri küçümsenmeyecek kadar önemlidir. Bu sistemin bireyi değersizleştiren, onun özsaygısını azaltan bir etki yaptığına yönelik eleştiriler sürekli dile getirilmektedir. Özsaygısı düşürülmüş bireylerin topluma zararı göz ardı edilemez. Sosyal yardımların sosyal bir problem olan psiko-sosyal etkileri ve özellikle özsaygıya etkisi, bu tezin asıl sorunsalını oluşturmaktadır. Bu tür bir çalışmanın olmayışı böyle bir incelemeyi elzem kılmıştır.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Kavramsal tartışmanın yapıldığı birinci bölümde çalışmamız açısından önemli gördüğümüz, ?Sosyal? sıfatı ile beraber ?Özsaygı, Yurttaşlık ve Küreselleşme? kavramları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Sosyal yardım uygulamalarının ortaya çıkışı ve geçirdiği aşamalar ortaya konmuştur. Bu bağlamda da ?Muhafazakar Sosyal Yardımlar, Seküler Sosyal Yardımlar ve Neo-liberal Sosyal Yardımlar? olmak üzere üç gelişim aşamasına değinilmiştir. Bu dönemsel açıklamalarda özellikle osyal yardım tipolojilerinin bireye bakışı göz önünde tutulmuştur. Bu bölümde ayrıca küreselleşme sürecinin sosyal yardım alanına etkisi ve nasıl dönüştürüldüğü IMF ve WB politikaları bağlamında ortaya konmaya çalışılmıştır.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde, Türkiye'de Kamusal sosyal yardım mekanizmasının nasıl işlediği ve bu yardımların bireyin özsaygı düzeyine etkisinin olup olmadığını tespit etmeye yönelik bir alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırmasında yaklaşık 48 kişi ile görüşülmüş, 30 kişi ile de derinlemesine mülakat yapılmıştır. Çalışmada sosyal yardımların bireyin üzerindeki etkilerini ortaya çıkaracak çeşitli sorular sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
Psychosocial effects of the social assistance are so important which should not be underestimated. Social assistance system as a whole has always been critically evaluated to have made individual feel worthless and lessened his self-esteem. The threat the individuals suffering from low self-esteem pose to the society cannot be ignored. Psychosocial effects of the social assistance as a social problem and more importantly the effect of it on self-esteem consist of the basic research questions of this PhD dissertation. That there is no scientific research on the issue is one of the most leading factors encouraging to conducting such a study.The dissertation is divided into three chapters. In the first chapter including a discussion on key concepts, there is an argument about ?self-esteem?, ?citizenship? and ?globalisation? besides the adjective ?social?. Second chapter introduces the emergence of the social assistance and its transformation over time. In this context three stages of social assistance which are ?conservative?, ?secular? and ?neo-liberal? have been referred, especially how these three different kinds of social assistance view the individual are considered in the chapter. In addition, the impact of globalisation process on social assistance and the transformation of the social assistance in this process in relation to IMF and WB policies are explained.The final chapter of the dissertation presents the findings of a fieldwork carried out to determine how the public social assistance mechanism run and whether these kinds of assistance have an impact on self-esteem of individual. During the fieldwork face to face interviews were carried out with 48 people including 30 of them in depth and semi-structured questionnaire containing questions related to the impacts of social assistance on individuals employed.