Türkiye'de yargının idaresi ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu
Management of judgement in Turkey and the High Council of Judges and Prosecutors
- Tez No: 312614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM UĞUR ESGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
?Türkiye'de Yargının İdaresi ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu? başlıklı bu çalışmada; ülkemizdeki yargı sisteminin idare biçimi irdelenmiştir. Bu irdeleme yapılırken kuvvetler ayrılığı ilkesi, yargı idaresine hakim olan ilkeler ve uluslar arası yargı etiği açısından değerlendirme yapılmıştır. Yargının idaresi hukukumuzda varolan anayasalar açısından yargı bağımsızlığı ile ilişkilendirilerek açıklanmıştır.Cumhuriyetin temel anayasalarında düzenlenen yargının idare biçimi değişiklikleri ile birlikte değerlendirilmiştir. Özellikle 1961 ve 1982 Anayasalarında ?kurul? anlamında ayrı bir yargı kurulu oluşturulmuş ve zaman içindeki değişikliklerin ihtiyaç veya zorunluluktan kaynaklandığı belirtilmiştir. En son olarak 1982 Anayasasındaki 2010 değişiklikleri ile Türkiye'de yargı idaresi tam anlamıyla köklü bir değişim geçirmiş, kamuoyunda ve Avrupa Birliği bazında dile getirilen eleştiriler ve aksaklıklar giderilmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada bu değişiklikler eski ve yeni durumlar karşılaştırılarak ve gelinen durumlar tablolaştırılarak ifade edilmiştir. Her ne kadar değişikliklerin yenilikçi özelliği olsa da tam anlamıyla bağımsız ve tarafsız bir kurul oluşturulduğu konusunda tam bir netlik kazanılmış değildir. Ancak yapılan değişikliklerin yargının bağımsızlığını sağlama açısından olumlu ve umut verici olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanı sıra sonuç bölümünde yargı idaresinde olması gereken temel değişiklikler yargılama faaliyetinin tümüne yansıtılarak çözüm yolları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work named `Management of judgement in Turkey and HSYK? management of judicial system in our Turkey is analysed. During this analysis, division of powers principle, principles including management of judgement and international judgement ethic have been considered. Management of judgement has been explained accordin to the constitutional charter considering the judicial independence.Management of judgement, regulated in the main laws of republic, has been considered with its changes. Especially in the constitutional charters of 1961 and 1982 a seperate judgement board was established and it has been emphasized that as the time passes innovation is a need and it is compulsory. Recently with the 2010 changes in 1982 constitutional charter, management of judgement has seen a fundamental transformation, criticism and some deficiency was tried to be make beter.In this work changes has been evaluated bycomparing the recent and former situations and the tables including the recent situation. Although the changes are quite radical, it is not definite that has been an independent board. But it has been emphasized that these changes are very prosperous for judicial independence. In addition to this, in the conclusion part main changes that must be in the management of judgement has been considered and solutions have been looked for.