Anayasal açıdan özelleştirme
Privatization from a Constitutional perspective
- Tez No: 273254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Dünyada özelleştirme, 20. yy.'ın son çeyreğiyle birlikte gündemdeki yerini almıştır. Özelleştirmenin özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin politikalarına girmesinde en büyük etkenler 1970'li yıllarla birlikte devletçi ekonomik politikalarda görülen başarısızlık ve bununla beraber gelişim gösteren ve kabul gören neo-liberal düşüncedir.Türkiye'de de özelleştirme, 1980'lerden itibaren devlet kontrollerinin azaldığı, piyasa mekanizmasının kaynak dağılımında esas rolü oynadığı yeni bir ekonomi politikası rejiminin bir parçası olarak gündeme gelmiştir. Bu gelişmeyle birlikte Türkiye'de yasa ve KHK düzeyinde düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Ancak özelleştirme konusunda siyasi iradeler gerekli hukuki zemin oluşturulmadan aceleyle hareket etmişlerdir. Bu yüzden de özelleştirme girişimleri yargının müdahaleleri sonucunda sekteye uğramıştır.Anayasaya ise, özelleştirme kavramı 1999 değişikleri ile girmiştir. Özelleştirmenin, ancak 1999 Anayasa değişlikleri ile Anayasada açıkça düzenlenmesi, 1980 sonrasında özelleştirmeye ilişkin ilk yasal düzenlemenin 1984 yılında yürürlüğe girdiğini düşündüğümüzde, özelleştirmeye ilişkin faaliyetlerin, 1982 Anayasasının yürürlüğe girdiği ilk on beş yirmi yıl süresince istikrarsız bir şekilde yürümesine sebep olmuştur.Anayasamızdaki özelleştirmeye ilişkin mevcut düzenlemenin ise, halen tam olarak ihtiyaçlara cevap verdiğini söyleyemeyiz. Zira özelleştirmeye ilişkin çerçeve ihtiyaçlara uygun genişlikte çizilmemiş ve bu yüzden 1999 yılından önce de var olan kimi tartışmalar varlığını devam ettirmektedir.
Özet (Çeviri)
Privatisation has come to the fore in the world since the last quarter of the 20th century. Privatisation has appeared in the policies of especially the developed and developing contries for two major reasons: the failures in the statist economic policies since the 1970?s and the adoption of the neo-liberal thought which has developed because of the former reason.In Turkey the privatisation has also come to the fore since the 1980?s as a part of the new regime of an economic policy in which the state controls has been diminished and the market system played the main role in the allocation of resources. As a result of this development, the legislation in the form of both Law and Decree Having Force of Law has been adopted in Turkey. However, the politicians have hurried with regard to privatisation without waiting the formation of the necessary legal bases. Accordingly, the attempts for privatisation have been interrupted with the interference of the judiciary.The term privatisation entered into the Constitution with the 1999 amendments. On the contrary, the first legal legislation about privatisation was entered into force in 1984, long before the amendments of 1999 which expressly mentions privatisation. This situation caused the process of privatisation to work unstable for a period of fifteen or twenty years since the entry into force of the 1982 Constitution.In my view, the current arrangement about the privatisation in the Constitution does not meet the demands. This is because of the fact that the framework of privatisation does not have the necessary breadth for the needs. Therefore, some discussions before 1999 continue to exist.