Belediyelerde stratejik planlama sorunları üzerine bir araştırma: Çanakkale Belediyesi örneği
A study on problems of strategic planning in municipaliyies: Example of Çanakkale Municipality
  1. Tez No: 312630
  2. Yazar: TANSU ÖNEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Belediyelerde, stratejik yönetim anlayışı kapsamında uygulamaya konulan stratejik planlama çalışmaları, içeriği dahilinde bulunan konularda büyük oranlarda etkenlik ve etkililik sağlamıştır. Stratejik planlama sürecinde gerçekleştirilen verimli çalışmaların yanında, bir takım sorunlar da ön plana çıkmıştır. Bu araştırmada, genel olarak stratejik planlama yapan belediyelerin karşılaştığı sorunlar tespit edilerek, bu sorunlara karşı en etkin çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Özel bir araştırma evreni oluşturan Çanakkale Belediyesi'nin stratejik planlama uygulamaları da, olumlu örnek niteliğinde gösterilmiş ve çözüm geliştirmede kullanılmıştır.Stratejik planlama sürecinde, belediyeler arasında görülen idari, mali ve siyasi farklılıkların belediyelere yansımaları, hedef ve amaçların belirlenmesindeki öncelikler, planlama mevzuatının uygulanmasındaki farklılıklar, üst yöneticilerin stratejik planlamaya bakış açılarındaki farklılıklar, bütçe oluşturma konusunda izlenen yollar ve personelin stratejik planlamayı algılamasında ortaya çıkan farklılıklar bir bütün olarak ele alınarak yorumlanmıştır.Yapılan alan araştırması, anket çalışması ve bireysel görüşmeler neticesinde ortaya konulan sorunlarla ve bu sorunların çözümünü sağlayabilecek en etkin yöntemlerin belirlenmesi ile oluşturulan bu çalışmanın, literatürde eksik olan kaynak sıkıntısına da belli oranda katkı sağlayacağı umulmaktadır. Bunun yanında, yapılan anket çalışması, personele sorunlarını ifade etme fırsatı yaratması ve farklı düşünceleri yansıtması bakımından önemli bir çalışma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies on strategic planning put into practice within the scope of strategic management in municipalities, have provided substantial amount of effectiveness and efficiency. Apart from effective studies during the process of strategic planning, some problems also occurred. In this study it is aimed to determine the problems faced by municipalities which carry out strategic planning and to offer solutions to these problems. Strategic planning practices of Çanakkale Municipality have been a positive example and have been used to develop solutions.During strategic planning, administrative, financial and political differences between municipalities and their effects on them, priorities in determining aims and objectives, differences in implementation of planning regulations, the differences in executive managers? and personnel? perceptions of strategic planning and methods of budgeting are dealt and interpreted as a whole.The field research, questionnaire study and individual interviews as a result of these problems and solve problems that can put forward to determine the most effective methods in the literature with the hope that the missing resource shortages also contribute to a certain extent. In addition, the questionnaire study created an opportunity for the municipalities? personnel to express their opinions. Therefore, this study is important in terms of reflecting different ideas.