İç Anadolu Bölgesi'nde yayılış gösteren bazı cıcındelıdae (Coleoptera) türleri üzerinde taksonomik ve sitogenetik çalışmalar
Taxonomic and cytogenetic studies on some species of the family cicindelidae (Coleopterea) from Central Anatolian Region
- Tez No: 312674
 - Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF YÜKSEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Zooloji, Zoology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada İç Anadolu Bölgesi'nde yayılış gösteren bazı Cicindelidae (Coleoptera) türleri taksonomik ve sitogenetik olarak incelendi. Arazi çalışmalarında 1 altfamilyanın 2 cinsine ait 4 tür elde edildi; Calomera fischeri fischeri (Adams, 1817), Calomera littoralis mandli (Mandl, 1967), Calomera caucasica (Adams, 1817), Cephalota circumdata cappadocica Franzen, 1996. Sitogenetik amaçlı yapılan çalışmalarda bu türlerin karyotipleri elde edildi, karyogram ve idiyogramları hazırlandı, diploid kromozom sayıları, eşey sistemleri ve kromozom morfolojileri belirlendi. 4 türün aynı kromozom sayısına (2n = 22), aynı eşey sistemine (X1X2X3Y) ve mediosentrik ağırlıklı benzer kromozom morfolojsine sahip oldukları tespit edildi. Bu çalışma ile Türkiye Cicindelid'leri ilk defa sitogenetik olarak incelendi. Taksonomik amaçlı yapılan çalışmalarda ise 4 türün göz morfolojileri ommatidyum sayısı ve kornea büyüklüğü bakımından incelendi. Değerlendirmeler eşeyler arasında ve türler arasında yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, some species of the family Cicindelidae (Coleoptera) distrubed in Central Anatolian Region were investigated. In the field trips, 4 species of two distinct genera belonging one subfamily, namely Calomera fischeri fischeri (Adams, 1817), Calomera littoralis mandli (Mandl, 1967), Calomera caucasica (Adams, 1817), Cephalota circumdata cappadocica Franzen, 1996, were collected. The karyotypes, the karyograms and the idiograms, diploid chromosome numbers, sex determining systems and chromosomal morphology of these species were determined in the cytogenetic studies. Consequently, it was showed that these 4 species have same chromosome number (2n = 22), same sex determining system (X1X2X3Y) and similar chromosomal morphology, mostly mediosentric. The Cicindelids of Turkey was cytogenetically examined with this study for the first time. In the taxonomic studies, eye morphology of these 4 species were examined in respect to ommatidium number and cornea size. The evaluations were performed between the sex and species.