Tedarik zinciri yönetiminde scor modeli ve veri zarflama analizi(VZA) entegrasyonu
Integration of the data envelopment analyse(DEA) and scor model in supply chain management
  1. Tez No: 312673
  2. Yazar: FETHULLAH AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Firmaların birbirleriyle olan rekabetleri giderek artmakta ve bu yüzden firmalar sürekli olarak kendilerini geliştirmeye çalışmaktadırlar. Önceden firmaların birbirleriyle olan rekabetinde maliyet önemli bir rol oynamaktaydı. Ancak günümüzde sadece maliyet kriteri firmaların mevcut pazarlarında söz sahibi olmasına yetmemektedir. Özellikle tedarik zinciri yönetimi rekabetin temelini oluşturmaktadır. Çünkü doğru ürünün, doğru yerde, doğru miktarda, doğru zamanda, doğru müşteriye, doğru maliyetle teslim edilmesi son derece önemlidir. Bu yüzden firmalar tedarik zinciri performanslarını sürekli değerlendirmeli ve performanslarını rakipleriyle mücadele edebilecek düzeyde tutmalıdırlar. Bu çalışmada firmaların tedarik zinciri performansının değerlendirilmesi için SCOR Modeli ve Veri Zarflama Analizinin entegrasyonu kullanılmıştır. SCORCARD metrikleri Veri Zarflama Analizinde kullanılmak üzere girdi ve çıktı seti olarak sınıflandırılmıştır. Kullanılan yöntemde firmalar için etkinlik değerleri tek tek hesaplanmıştır. Hesaplanan bu değerler ve SCORCARD metrikleri Microsoft Visual Studio 2008 (C#)'da kodlanan DEA ? SCORCARD paket programında yerine konulmuştur. Geliştirilen bu program Genel Sıralama, Sektörel Sıralama, Bölgesel Sıralama, Sektörel Veri Zarflama Analizi İle Sıralama, Bölgesel Veri Zarflama Analizi İle Sıralama ve Genel Veri Zarflama Analizi İle Sıralama gibi farklı durumlar için çalıştırılmış ve sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma yapıldıktan sonra firmanın kötü olduğu metrikler belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Companies are increasingly competing with each other and for this reason they try to improve themselves. Cost had been an important role at firms? competing with each other previously. But now, only cost criteria is not sufficient for having a voice in common market. Especially, supply chain management is the basis of competition. Because it's the right product at the right place, right quantity at the right time, right customers, right at the cost of delivery is extremely important. Therefore, firms should evaluate their supply chain performance continuously and they hold their performance to sustain competition. In this study SCOR Model and Data Envelopment Analyse was used for firms? supply chain performance evaluation. SCORCARD metrics classified as an input and output set to use in Data Envelopment Analyse. Efficiency values were calculated for firms at used method. Values which is calculated and SCORCARD metrics was put in place in pocket program which is coded with Microsoft Visual Studio 2008 (C#). Program was run different situations as General Banchmarking, Market Benchmarking, The Regional Benchmarking, Market Benchmarking With Data Envelopment Analysis, The Regional Benchmarking With Data Envelopment Analysis and the General Benchmarking With Data Envelopment Analysis and the results compared with each other. Then the firm?s metrics was determined which is bad.