Toplam iş yükünü etkileyen faktörlerin analizi için yapısal eşitlik modelleme ve analitik ağ süreci ile bütünleşik bir model önerisi
A proposed model integrated with structural equation modeling and analytic network process to analyze the factors affecting overall workload
- Tez No: 312682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Fiziksel faaliyetler, çevresel faktörler ve konumsal pozisyonlar gibi pek çok faktör insan üzerinde baskı oluşturan, iş yükünü doğrudan etkileyen unsurlardır. Literatürde insan-makine sistemlerinde çalışanlara etki eden iş yüklerinin değerlendirilmesi ve objektif olarak belirlenebilmesi için yapılan çalışmalarda, farklı yöntemler kullanılmıştır. Bu çalışmada, toplam iş yükü seviyesini daha etkin bir şekilde belirleyebilmek amacıyla yapısal eşitlik modelleme (YEM) ve analitik ağ süreci (AAS) yöntemleri ile bütünleşik bir model önerilmiştir. AAS'de faktörler arası bağımlılıkların belirlenmesi karar verme sürecinin kritik adımlarından birisidir. Yapılan araştırmalar sonucunda belirlenen faktörler arasındaki ilişkilerin analizi için YEM kullanılmış ve yapılan analiz sonucunda ortaya çıkan faktörler arası bağımlılıklar AAS ile modellenmiştir. AAS ile bulunan faktör ağırlıkları bir değerlendirme skalası kullanılarak orta ölçekli bir işletmede seçilen üç iş sistemi için, çalışanların toplam iş yükünün belirlenmesi amacıyla kullanılmış ve önerilen modelin bu iş sistemlerine nasıl uygulanacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many factors including physical activities, environmental factors and spatial pozitions create pressure on human beings and directly effect workload. In the literature many different methods used to evaluate and determine the workload on workers objectively. In this work, an integrated model which combines both structural equation modeling and analytic network process method to determine the overall workload level. Identifying the dependence among factors is one of the most critical steps in analytic network process. Structural Equation Modeling is used to analyze the relationship among the factors which are defined after doing some research. After the analysis, analytic network process is used to model dependence among factors. Factor weights found by analytic network process are used to determine the overall workload of workers by using an evaluation scale. The application of the proposed model is also shown on 3 work systems in a medium-sized enterprise.